Cezary Harasimowicz: Ambitna Polka w haremie sułtana | Fanbook.TV
C

Powiedzieć, że Regina Salomea Pilsztynowa, bohaterka powieści „Awantury i przygody…” Cezarego Harasimowicza, była postacią niezwykłą, to nic nie powiedzieć. Na podstawie jej własnych pamiętników, które historycy uznają za całkiem wiarygodne, autor opowiedział historię pierwszej polskiej lekarki, żyjącej w XVIII w.

Jako nastolatka wyszła za mąż za okulistę i błyskawicznie przejęła umiejętności męża. Operowała ludziom oczy, leczyła ich najróżniejsze dolegliwości, a ponieważ, jak mówi Cezary Harasimowicz, lubiła pieniądze, wybrała się aż do sułtana, bo on naprawdę dobrze płacił za skuteczną opiekę nad kobietami w haremie.

Na pytanie, czy opisując losy Reginy, musiał dużo dodawać od siebie, autor odpowiada, że tylko trochę, bo w istocie życie tej ambitnej i odważnej kobiety obfitowało w tyle wydarzeń – podróży, niebezpieczeństw, miłości, wzlotów i upadków – że nie dał rady opisać wszystkiego. To zapewne jedna z najbardziej awanturniczych i czupurnych postaci polskiej historii. Można o niej śmiało powiedzieć, że jest inspiracją przysłowia: gdzie diabeł nie może, tam… Reginę pośle, bo też i diabeł w jej losach sporo namieszał.

Redakcja
Redakcja
FMC27news