MICHAŁ RZECZNIK: Bohdan Butenko mówił, że książka jest jak sweter, a pracował jak InDesign
M

Michał Rzecznik, twórca polskiego komiksu, kulturoznawca i kurator wystawy w Muzeum Karykatury pt. „Bohdan Butenko dla dużych i małych”, przyszedł do studia Fanbook.tv, by opowiedzieć o niezwykłym twórcy z okazji ukazania się, odkrytych przy okazji zbierania prac mistrza do wystawy, niewydanych w Polsce komiksów o Gapiszonie. Odnalezione w rodzinnym archiwum prace Butenki złożyły się na książkę „Gapiszon i…”, która ukazała się w wydawnictwie Widnokrąg.

Michał Rzecznik opowiada o Bohdanie Butence jako autorze doskonałym i niezwykle pracowitym. Zastanawia się, jak znajdował czas na ilustrowanie praktycznie wszystkich czasopism dziecięcych i młodzieżowych, wydawanych w Polsce, godząc to z projektami do książek, próbami animacji rysunków na szkle i spotkaniami z młodzieżą. Mówi o metodach pracy Butenki i kompleksowości jego podejścia do ilustracji książkowych, wyjaśniając, dlaczego drukarze mieli problem, by sprostać jego wymaganiom.

Tłumaczy, jak działa komiks na odbiorcę i po czym poznać, że mamy do czynienia z mistrzem gatunku. Wyjaśnia, czym jest rynna, jak w komiksie płynie czas oraz jak polska kropla wody zrobiła karierę w Japonii.

To arcyciekawa opowieść o mistrzu Bohdanie Butence i okolicznościach, w jakich stworzył wesołą kompanię: Kapiszona, Gucia i Cezara, Donga, co ma świecący nos i Gapiszona.

Jaka była Wasza ulubiona postać z książek ilustrowanych przez Butenkę?

Redakcja
Redakcja
FMC27news