Płatna pomoc sąsiedzka. Katarzyna Bórawska, Katarzyna Mazur
P

Z adw. Katarzyną Bórawską rozmawiamy o nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, w ramach której wprowadzono zapisy umożliwiające pobieranie wynagrodzenia za pomoc sąsiedzką.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – Wynagrodzenie za pomoc sąsiedzką

Płatna pomoc sąsiedzka – wprowadzenie nowelizacji ustawy

Z początkiem listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej w Polsce. Kluczowym elementem tej zmiany jest wprowadzenie możliwości otrzymywania wynagrodzenia za tzw. pomoc sąsiedzką.

Co to jest płatna pomoc sąsiedzka?

Płatna pomoc sąsiedzka to nowa forma usług opiekuńczych, skierowana głównie do osób starszych, schorowanych i samotnych. Obejmuje ona proste czynności, takie jak posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów czy inne drobne usługi, które mogą znacznie ułatwić życie potrzebującym.

Kto może skorzystać z płatnej pomocy sąsiedzkiej?

Z nowelizacji mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, którzy w wolnym czasie pomagają swoim starszym sąsiadom. To rozwiązanie ma na celu nie tylko wsparcie osób niesamodzielnych, ale również docenienie i wynagrodzenie tych, którzy angażują się w pomoc sąsiedzką.

Finansowanie przez gminy

Zgodnie z nowelizacją, gminy mają obowiązek finansowania wynagrodzeń za pomoc sąsiedzką. To oznacza, że osoby świadczące takie usługi mogą oczekiwać pewnego rodzaju rekompensaty finansowej za swój czas i zaangażowanie.

Podsumowanie

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej wprowadza istotną zmianę w systemie wsparcia społecznego w Polsce. Umożliwia ona wynagradzanie osób za pomoc sąsiedzką, co może przyczynić się do wzrostu aktywności społecznej i lepszego wsparcia dla osób starszych i niesamodzielnych.

Po więcej materiałów zapraszamy na:

https://fmc27news.com/prawo/

https://gf24.pl/podatki/

Redakcja
Redakcja
FMC27news