Irański sojusznik Hamasu. Rozmawia mjr. Robert Cheda i dr Robert Czulda
I

Czy Hamas i Hezbollah to „własność” Teheranu? Na czym polega międzynarodowa gra Ajatollahów? Dlaczego i jak poważnie bliskowschodni kryzys odbije się na Polsce?

Układankę, w której każdy uczestnik gra na siebie, wyjaśnia czołowy ekspert ds. Iranu, doktor Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego.

Hamas co to?

Hamas to palestyńska organizacja polityczno-wojskowa założona w 1987 roku. Jest to skrót od Harakat al-Muqawamah al-Islamiyyah, co oznacza Ruch Islamskiego Oporu. Hamas jest obecnie uznawany za organizację terrorystyczną przez wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Unię Europejską oraz Izrael.

Organizacja ta powstała w trakcie pierwszej intifady, czyli palestyńskiego powstania w latach 80. przeciwko izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich. Hamas wyznaje ideologię islamskiego radykalizmu i jest związany z ruchem Braci Muzułmańskich. Jego celem jest utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego, które obejmowałoby całe terytorium Izraela, a także założenie islamskiego państwa na tych ziemiach.

Hamas jest często zaangażowany w konflikty z Izraelem, w tym ostrzały rakietowe oraz zamachy bombowe. Organizacja ta kontrowersyjnie jest podzielona, ponieważ dla niektórych stanowi opór przeciwko okupacji, podczas gdy dla innych jest ugrupowaniem terrorystycznym ze względu na jej metody walki i działania skierowane przeciwko cywilom.

Po więcej materiałów zapraszamy na:

https://fmc27news.com

https://gf24.pl

Redakcja
Redakcja
FMC27news