Fundacja otwarty dialog: Rachunek za prokuratora. Marcin Mycielski, Bartosz Kramek, Jacek Dubois
F

Fundacja Otwarty Dialog oraz Stowarzyszenie Sędziów „Themis” przygotowały raport o nadużyciach władzy w prokuraturze. Co odkryto?

Jacek Dubois w rozmowie z Marcinem Mycielskim i Bartoszem Kramkiem z Fundacji Otwarty Dialog.

Fundacja Otwarty Dialog: Strażnik praworządności w Polsce

W ostatnich latach fundacja stała się synonimem działań na rzecz praworządności. Działa również na rzecz demokracji w Polsce. Ich najnowszy raport, przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów „Themis”, rzuca światło na alarmujące nadużycia. Nadużycia te są przez prokuraturę i mogą wpływać na społeczeństwo oraz gospodarkę.

Dokument opisuje działania prokuratury pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Zawiera relacje przedsiębiorców, którzy doświadczyli nadużyć. Procesy zazwyczaj zaczynały się niespodziewanymi nalotami. Potem były przeszukania, zatrzymania i przesłuchania. Te historie odzwierciedlają głębszy problem. Mianowicie instytucjonalną agresję skierowaną przeciwko niezależności przedsiębiorców. Agresję wobec przeciwników politycznych, jak prokurator Ewa Wrzosek.

Fundacja Otwarty Dialog” dokumentuje te przypadki. Bierze też na siebie rolę rzecznika poszkodowanych. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Themis”, kontynuują misję monitorowania nadużyć. Są ważnym głosem w obronie demokracji i praw obywatelskich. Jako obywatele mamy obowiązek zwracać uwagę na takie raporty. Powinniśmy domagać się odpowiedzialności od liderów.

Fundacja Otwarty Dialog – Co zawiera raport?

Raport Fundacji i Stowarzyszenia „Themis” rzuca światło na nadużycia władzy. Dokument opisuje, jak przedsiębiorcy i przeciwnicy polityczni doświadczali agresji. Od wtargnięć o świcie, przez zatrzymania, aż po przesłuchania. Raport opisuje próby przejęcia firm za bezcen. Wskazuje to na zastraszanie i uciszanie niezależności ekonomicznej.

Raport łączy te przypadki ze szerszym kontekstem wyzwań praworządności w Polsce. Podkreśla brak równowagi w działaniach prokuratury. Stanowi ważny głos w debacie o demokracji i prawach obywatelskich. Podkreśla potrzebę monitorowania władz. Zapewnia, że działają one w ramach prawa, a nie jako narzędzie polityczne.

Po więcej materiałów zapraszamy na:

https://fmc27news.com/polityka/

https://gf24.pl/prawo/

Redakcja
Redakcja
FMC27news