Stany Zjednoczone konfiskują majątek ukraińskiego oligarchy

Do amerykańskich firm Ihora Kołomojskiego wkroczyli agenci FBI. Pod zarzutem „prania brudnych pieniędzy” skarbówka USA chce skonfiskować majątek oligarchy warty 70 mln dolarów.

– Stany Zjednoczone oskarżają Ihora Kołomojskiego i jego wspólnika Giennadija Bogolubowa o nielegalne wyprowadzanie i legalizację środków Priwatbanku – informuje Głos Ameryki. W związku z tym do biur związanej z Kołomojskim firmy „Optima Management Group” wkroczyło FBI.

Jest to wynik dwóch powództw, które złożył przed sądem amerykański Departament Skarbu. Według amerykańskiej prokuratury, nieruchomości należące do Optimy o wartości 70 mln dolarów zostały sfinansowane z pieniędzy nielegalnie wytransferowanych przez Kołomojskiego z należącego obecnie do ukraińskiego państwa Priwatbanku.

Co więcej, prokuratury Miami i Cleveland szacują, że ukraiński oligarcha wraz ze wspólnikiem, będąc właścicielami Priwatbanku wyprowadzili zeń „miliardy dolarów”. Jak informuje agencja Bloomberg, zarzuty departamentu skarbu dotyczą również lat 2006–2008.

– Prokuratorzy oświadczyli, że tym okresie Kołomojski i Bogolubow uzyskali kredyty za pomocą przestępczego schematu. Część środków zalegalizowali, przepuszczając przez Priwatbank, a następnie ukryli w rajach podatkowych, m.in. na Cyprze, skąd przetransferowali pieniądze do USA – cytuje akt oskarżenia Bloomberg.

Według Departamentu Skarbu łączna kwota pieniędzy wyprowadzonych z Priwatbanku na szkodę klientów i władz ukraińskich, które ratując bank przed upadkiem, przejęły jego zobowiązania, sięgają 5 mld dol.

Zgodnie z oskarżeniem, w tym celu amerykańscy partnerzy oligarchy stworzyli w Miami i Cleveland sieć fałszywych firm, do których należy Optima Management Group. Za ich pomocą Kołomojski „prał brudne pieniądze” legalizując środki na terenie USA.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i