Szwecja wychodzi obronną ręką z kryzysu wywołanego epidemią. Minister chwali się, że są lepsi od całej UE

Minister finansów Anders Borg uważa, że Szwecja lepiej od UE radzi sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią. Tajemnica sukcesu kryje się w oryginalnej strategii nabywania zbiorowego immunitetu.

– Szwedzka gospodarka lepiej od reszty Europy daje sobie radę z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa – oświadczył szwedzki minister finansów. W wywiadzie dla dziennika „Svenska Dagbladet” Anders Borg wyraził przekonanie, że jego kraj znajdzie się wśród państw, których PKB zmniejszy się najmniej w kolejnym kwartale 2020 r.

Według polityka tajemnica sukcesu kryje się w oryginalnym modelu walki z epidemią. Szwecja nie zastosowała rygorystycznej izolacji, dzięki czemu przedsiębiorcy i konsumenci swobodnie przemieszczali się po całym kraju.

Drugim filarem powodzenia okazała się doskonała łączność internetowa, dzięki której wielu Szwedów wykonywało pracę w domu. W efekcie „konsumpcja nie spadła tak drastycznie, jak w innych państwach Europy, co daje prawo do oceny, że z kryzysem ekonomicznym radzimy sobie lepiej niż UE” – podsumował Anders Borg.

Opinię potwierdzają ekonomiści Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), którzy oszacowali, że szwedzki PKB zmniejszył się w drugim kwartale o 8 proc. Podczas gdy w tym samym czasie niemiecki zmalał o 11,7 proc, francuski o 18 proc., a hiszpański o ponad 21 proc.

Także analitycy firmy audytorskiej Standard&Poors prognozują szybsze wyjście szwedzkiej gospodarki na prostą. Z tym że wśród państw skandynawskich Sztokholm wyprzedzają Oslo i Kopenhaga. – Jeśli spojrzeć na statystkę bankructw wywołanych epidemią, szwedzkie wskaźniki wyraźnie ustępują norweskim i duńskim – ocenia S&P.

Jak przypomina „Svenska Dagbladet”, szwedzki model walki z pandemią wywołuje ożywione spory epidemiologów i ekonomistów. Sceptycy są przekonani, że brak rygorów sanitarnych negatywnie odbije się na krajowej gospodarce w dłuższej perspektywie czasowej.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i