Izrael zmodernizuje ukraińskie Migi-29

Rząd w Jerozolimie wyraził oficjalną zgodę na modernizację ukraińskich myśliwców przez firmę Elbit Systems. Unowocześnienie ma objąć zarówno awionikę, jak i systemy uzbrojenia, co skokowo podniesie walory ukraińskich MiGów-29.

Portal militarny Defense Express potwierdził informację o izraelskiej modernizacji myśliwców MiG-29 ukraińskiego lotnictwa wojskowego. Jak powiedział rzecznik ministerstwa obrony w Kijowie, rząd w Jerozolimie udzielił oficjalnej zgody firmie Elbit Systems na realizację zawartego wcześniej kontraktu.

Izraelska oferta modernizacyjna zakłada wyposażenie ukraińskich migów w nowoczesną awionikę, radar pokładowy i systemy kierowania ogniem, których integracją zajmie się Elbit. – Dzięki temu bojowy potencjał samolotów wzrośnie skokowo – informuje Defense Express.

W maju 2020 r. pokazowy egzemplarz ukraińskiego MiG-29 zmodernizowany przez Elbit Systems wykonał próbne loty. Sprawdzianem praktycznym były testowe strzelania rakietami Ch-29, które odbyły się na lotniczym poligonie w obwodzie wołyńskim.

Na informację o podpisaniu kontraktu zareagowała Rosja. Według agencji Lenta.ru korporacja MiG „ostrzegła ukraińskich lotników o negatywnych następstwach ingerencji w systemy myśliwców podjęte bez zgody producenta”.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i