NASA wystrzeliła sondę na Marsa

Amerykańska Agencja Kosmiczna pomyślnie wystrzeliła rakietę z marsjańską sondą na pokładzie. Po drodze na Czerwoną Planetę misja pogłębi ziemską znajomość Wszechświata.

– 30 lipca z kosmodromu na Przylądku Canaveral pomyślnie wystartowała rakieta nośna Atlas-5 z marsjańską sondą na pokładzie – poinformowała agencja Associated Press. Zgodnie z treścią oficjalnego komunikatu NASA, celem wyprawy jest dostawienie na Marsa nowego modułu badawczego Perseverance. Trzymetrowy, automatyczny robot-pojazd o wadze jednej tony ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021 r.

Z kolei według agencji DPA, jest to unowocześniona wersja modułu badawczego Curiosity, który operuje na Marsie od 2012 r. Jego następca jest wyposażony w siedem instrumentów badawczych, które przekażą na Ziemię informacje o oznakach mikrobiologicznego życia na Czerwonej Planecie. Ponadto Perseverance będzie obserwował Marsa za pomocą 23 kamer, mikrofonu, a badania powierzchni ułatwi mu laser.

Zupełną nowością jest autonomiczny mini helikopter, w który został wyposażony robot. Zadaniem pojazdu latającego jest naprowadzanie łazika w rejony budzące szczególne zainteresowanie naukowców NASA. Dron będzie również samodzielnie pobierał próbki gruntu oraz rejestrował zmiany klimatyczne i geografię planety.

Amerykańscy naukowcy mają nadzieję, że misja, której koszty sięgają 2,5 mld dol., dostarczy nowych informacji  na temat powstania Wszechświata. Jednak głównym zadaniem Perseverance jest przygotowanie do wysyłania na Marsa załogowej misji kosmicznej.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i