Pogotowie harcerek i harcerzy znowu w akcji

Na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną błyskawicznie odpowiedział Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, tworząc Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR. Już 11 marca zaczęli organizować się, aby pomagać społeczeństwu w tym trudnym czasie.

Na swojej stronie internetowej, w opisie akcji, piszą: Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR jest nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której powołano Pogotowie Harcerek w 1938 roku, a potem Pogotowie Harcerzy w 1939. Służbę mogą podjąć osoby pełnoletnie lub po ukończeniu 17 roku życia, jeśli zgodę wyrażą rodzice. Sposób włączenia się w akcję jest bardzo prosty. Wystarczy zapoznać się z regulaminem i wypełnić deklarację. ZHR przypomina, żeby nie działać samodzielnie. Każda pomoc, którą oferują, powinna zostać zgłoszona do koordynatora. Władze organizacji zaznaczają również, jak ważne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy innym.

Ratują życie

Fot. ZHR.
Fot. ZHR

W ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR członkowie organizacji oddają krew. W związku z epidemią w wielu szpitalach jej brakuje. Jest to pomoc niezwykle ważna. Anna Malinowska zaznacza, że wielu członków ZHR jest Honorowymi Dawcami Krwi.

Rozwój duchowy

Fot. ZHR
Fot. ZHRZHR jest organizacją katolicką, dlatego w tym trudnym czasie nie zapomina o sferze duchowej. W każdą niedzielę Kapelan Naczelny ZHR hm. Robert Mogiełka odprawia Mszę Świętą transmitowaną online. W swoim wpisie na Facebooku pisze: W duchu harcerskiej wspólnoty chcemy podjąć modlitwę za chorych i cierpiących, zakażonych koronawirusem, za lekarzy i personel medyczny, za wszystkich, którzy pomagają chorym, za wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią. Za nas samych, abyśmy nie mieli w sobie strachu, ale w duchu odpowiedzialności znajdowali światło Ducha Świętego do odpowiedzialnych działań na rzecz pomocy bliźnim. Szczególnie chcemy prosić o mądre decyzje dla Sztabu Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, abyśmy nie narażając siebie, mogli pomóc innym: słabszym, samotnym, cierpiącym, zagubionym. Prosić też będziemy o zakończenie pandemii na świecie.

Pomagają szpitalom

Fot. ZHR
Fot. ZHR

ZHR włączył się w akcję szycia maseczek dla pracowników ochrony zdrowia. To szczególnie ważne działanie, ponieważ bez odzieży ochronnej służba zdrowia nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków. Pomagać można na dwa sposoby albo szyjąc maseczki, albo dostarczając materiały. Dla tych mniej uzdolnionych ZHR przygotował instrukcje, jak się do tego zabrać. Działanie ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób.

Pomoc sąsiadom, zbiórki online…

Oprócz tego członkowie Pogotowia oferują pomoc osobom starszym. Robią dla nich zakupy, przynoszą obiady, wynoszą śmieci. Chcą zadbać o ludzi, którzy są najbardziej zagrożeni koronawirusem. Ponadto drużynowi nie zapominają o swoich podopiecznych. Czas bez szkoły i zbiórek nie musi być czasem nudy i straconego czasu. Wiele zastępów spotyka się na zbiórkach przez internet, z pomocą przychodzą im kamerki i mikrofony. Drużyny wymyślają również zadania dla swoich harcerzy, aby nadal mogli rozwijać swoje umiejętności i zdobywać sprawności.

Czas pandemii jest wyzwaniem dla ludzkości. Tak jak w czasie wojny harcerze angażowali się w walkę z wrogiem, tak dzisiaj również stają w szeregach gotowi do walki z bardzo trudnym do pokonania przeciwnikiem. Bo jak piszą: Mimo upływu 80 lat wciąż nas zaskakują nowe klęski, w których sposobów reagowania i przeciwdziałania im, musimy szukać sami. Dlatego zaczynamy dokładnie tak samo, jak nasi prekursorzy, których śladem chcemy iść, niosąc ofiarność pełnienia służby, uzbrojeni we współczesną technologię komunikacyjną.

Źródło: Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i