Europejski przemysł samochodowy cały czas w dół

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów przedstawiło czerwcowe wyniki. Niestety zarówno produkcja, jak i sprzedaż nadal odnotowują spadki.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów przedstawiło czerwcowy raport wyników produkcji i sprzedaży. Zgodnie z danymi w całej Europie zarejestrowano 1,132 mln nowych pojazdów, czyli o 24 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak informuje ACEA, wyniki pierwszego półrocza wskazują na spadek rejestracji nowych pojazdów o 39,5 proc, czyli o 5,1 mln samochodów mniej. – Przyczyną krachu na europejskim rynku motoryzacyjnym jest epidemia, która bardzo negatywnie wpłynęła na popyt konsumencki – czytamy w raporcie.

Najsilniej ucierpiała czerwcowa sprzedaż samochodów w Portugalii (-56 proc.) i w Chorwacji (-49,4 proc.). Na kolejnych miejscach spadkowych znalazły się: Litwa, Islandia i Holandia.

Najmniej ucierpiały rynki motoryzacyjne Belgii, Czech i Słowenii. Tamtejsze spadki wyniosły od 1,8 do 5,8 proc. Jest też dobra wiadomość. Po raz pierwszy od początku pandemii na plus wyszła Francja, w której sprzedaż nowych pojazdów wzrosła o 1,2 proc.

Jeśli chodzi o podział na producentów, najwięcej samochodów sprzedał koncern Volkswagen (230 tys. spadek o 24 proc. rok do roku). Kolejne miejsca zajmują: PSA (148,5 tys.; -28,3 proc.) oraz Grupa Renault (147,5 proc; -15,7 proc.). Peleton zamykają koncerny: FCA, Hyundai i BMW.

– Dla europejskich producentów samochodów pierwsze sześć miesięcy 2020 r. przypominało górski wyścig: niewielki wzrost na początku roku, ostry zjazd w kwietniu-maju i powolny wzrost w czerwcu – takim wnioskiem ACEA kończy najnowszy raport.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i