Apple wygrywa 13 mld euro z Unią Europejską

Trybunał w Luksemburgu oddalił wniosek Komisji Europejskiej o ukaranie firmy Apple rekordową karą 13 mld euro. Europejscy urzędnicy nie zdołali zebrać mocnych dowodów winy.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał rację amerykańskiej firmie Apple w sporze z Komisją Europejską – informuje Deutsche Welle.
W środę 15 lipca skład sędziowski podjął decyzję o oddaleniu wniosku KE. Tym samym nie podtrzymał kary finansowej 13 mld euro, o którą wnioskowała Komisja.

Według sędziów luksemburskiego Trybunału, KE błędnie założyła, że amerykański koncern bezprawnie uzyskał preferencje podatkowe dla swoich spółek zarejestrowanych w Irlandii.

Ponieważ Komisja przekonana o swoich racjach nałożyła na Apple karę, unijny sąd anulował decyzję Brukseli. Jak czytamy w uzasadnieniu: – Komisji Europejskiej nie udało się przedstawić niezbędnych dowodów obciążających Apple.

Jak przypomina Deutsche Welle, w 2016 r. Bruksela zażądała od Apple wypłaty 13 mld dol. kary, oskarżając amerykańskiego potentata o wykorzystanie nieścisłości irlandzkiego prawa. Według Komisji Europejskiej luki prawne pozwoliły dublińskiej filii Apple płacić w latach 2003–2014 zaniżone stawki podatkowe.

W odpowiedzi na powództwo KE, własny wniosek przed luksemburski Trybunał złożył amerykański koncern wsparty przez władze Irlandii. Dublin dołączył do powództwa z obawy o utratę miejsce pracy wywołaną ewentualnym wycofaniem amerykańskiej produkcji.

Co ciekawe, mimo trwającego postępowania, koncern przekazał wówczas UE żądaną kwotę 13 mld euro, które znajdowały się cały czas na zablokowanym koncie.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i