Polacy zwiększą efektywność respiratorów

Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN opracowali urządzenie, które podnosi efektywność respiratorów.

Wynalazek, który umożliwi niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Urządzenie otrzymało nazwę Ventil.

Aparat Ventil współpracuje z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Pierwszym jest wspomniana niezależna wentylacja obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej.

– Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil, można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora – powiedzieli PAP przedstawiciele IBIB PAN.

Instytut podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej, aby urządzenia szybko trafiły do produkcji.
– W obecnie prowadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów – wyjaśnił dyrektor IBIB PAN prof. Adam Liebert.

Z kolei dyrektor Ł-ITAM dr hab. inż. Janusz Wróbel zapowiedział, że pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

O dokonaniu polskich naukowców poinformował jako pierwszy wicepremier Jarosław Gowin.

Źródło: Komputer Świat / PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i