Unia Europejska otwiera granice przed obywatelami 14 państw świata

1 lipca UE otworzy zewnętrzne granice dla ruchu osobowego z wybranymi państwami świata. Jedynym kryterium jest niski przyrost zakażeń koronawirusem.

Jak poinformowała agencja DPA z powołaniem na źródła dyplomatyczne w Brukseli, ograniczenia w międzynarodowym ruchu osobowym nałożone przez Komisję Europejską po wybuchu epidemii pozostają dalej aktualne.

Od 1 lipca wyjątkiem zostaną objęci obywatele 14 państw, którym umożliwiono wjazd na obszar EU. Ostatecznym potwierdzeniem informacji będzie publikacja listy uzgodnionej 30 czerwca przez wszystkie państwa Zjednoczonej Europy.

Z przecieków dyplomatycznych wynika jednak, że możliwość przekroczenia unijnych granic uzyskają obywatele: Algierii, Australii, Gruzji, Kanady, Maroka, Nowej Zelandii, Ruandy, Serbii, Tajlandii, Tunezji, Urugwaju, Czarnogóry, Korei Południowej i Japonii.

Komisja Europejska nie wyklucza rozszerzenia listy o Chiny, jeśli Pekin odpowie wzajemnością wobec obywateli UE. Decydującym kryterium umieszczenia w wykazie jest dopuszczalny poziom zakażeń koronawirusem.

Jak przypomina DPA, nie może przekraczać 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców w okresie dwóch tygodni, co jest zgodne z normami przyjętymi przez Brukselę dla krajów wspólnoty europejskiej.

Dlatego UE podtrzymuje zakazy wjazdu dla Rosjan i Amerykanów. W wymienionych krajach dobowy poziom waha się obecnie od 60 do 120 zakażeń na 100 tys. osób. W Brazylii i Arabii Saudyjskiej liczba infekcji przekracza 120 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i