Onkolodzy przestrzegają: słońce jest potrzebne dzieciom, ale stanowi także niebezpieczeństwo. Zbyt długie kąpiele słoneczne bez odpowiedniej odzieży, kosmetyków ochronnych i w nieodpowiedniej porze, mogą stać się przyczyną groźnych chorób. Szereg odpowiedzi przynoszą najnowsze badania niemieckich specjalistów.
– Lato, słońce i wakacje poprawiają nie tylko stan fizyczny dzieci, ale grzeją także ich dusze – ocenia Deutsche Welle, ostrzegając jednocześnie przed nadużywaniem kąpieli słonecznych.
Początek wakacji u naszych zachodnich sąsiadów łączy się z kampanią społeczną propagującą bezpieczne korzystanie z pogodowych uroków lata. Promotorem akcji jest Narodowe Centrum Chorób Onkologicznych.
Kierownik pracowni profilaktyki udzieliła rodzicom kilku praktycznych rad. Friederike Stölzel namawia, aby chronić dzieci przed słońcem w porze obiadowej.
Chodzi o zasadę dwóch godzin przed i po tym, jak słońce znajduje się w zenicie, wywołując najsilniejsze promieniowanie ultrafioletowe. Najlepiej więc, gdy dzieci korzystają ze słońca do godz. 11 przed południem, a następnie po godzinie 15.
Według onkologów niezwykle istotną kwestią jest odpowiedni strój. Dzieci znajdujące się na słońcu warto ubrać w luźne T-shirty, lekkie spodnie lub sukienki i obowiązkowo w nakrycie głowy. Jak się okazuje, odzież jest najważniejszą barierą chroniącą nasze pociechy przed promieniowaniem słonecznym.
Jednak zdaniem Friederike Stölzel wodne kąpiele ubranych dzieci to przesada. Odpowiednio dobrane kosmetyki ochronne wnikają w powierzchnię skóry na tle głęboko, aby chronić przed słonecznym poparzeniem.
Z tym że ważne jest prawidłowe stosowanie kremów z filtrami. Najnowsze badania onkologiczne zalecają pokrywanie odsłoniętej skóry dzieci dwukrotnie w ciągu dnia: rano i wieczorem.
Lekarka wyjaśnia również, że kosmetyczne środki ochrony skóry dzielą się na te, które pochłaniają i odbijają promienie słońca. Jeśli chodzi o pierwsze, zaleca stosowanie u dzieci na pół godziny przed plażowaniem.
Przede wszystkim onkolodzy apelują o zdrowy rozsądek, ale także zwiększoną czujność rodziców. Rak skóry należy do najgroźniejszych nowotworów. Tylko Niemcy odnotowują rocznie 227 tys. nowych przypadków chorobowych, z których 37 tys. to najbardziej agresywne formy.