Kodeks cyborga

USA, Rosja i Chiny intensyfikują prace nad wykorzystaniem sztucznego intelektu do celów bojowych. Aby rozwiać obawy społeczne, Pentagon wprowadza kodeks etyczny cyborga.

W 2020 r. Pentagon przeznaczył niemal miliard dolarów na badanie wykorzystania sztucznej inteligencji na polu walki. Wg oświadczenia Donalda Trupa jest to odpowiedź na analogiczne prace prowadzone w Rosji, a szczególnie w Chinach.

Z informacji DARPA wynika, że Amerykanie pracują nad praktycznym współdziałaniem bojowych robotów w ramach ludzkich jednostek wojskowych, co wymaga wyposażenia sztucznego intelektu w szereg niezbędnych umiejętności. Należą do nich przede wszystkim systemy rozpoznawania „swój-obcy”, modelowania skomplikowanych obiektów, w tym ludzi, ciężkiego sprzętu i samolotów.

Najbardziej ambitnym zadaniem postawionym przed uczonymi okazuje się zaadaptowanie robotów do zmiennych warunków pola walki i dynamicznego przemieszczania żołnierzy. Dlatego nacisk kładziony jest na odpowiednie systemy komunikacji.

Program DARPA budzi zaniepokojenie obrońców praw człowieka. Obawiają się wyjścia sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, na przykład w razie zakłócenia łączności przez przeciwnika, jak dzieje się obecnie z przechwytywanymi dronami.

Dlatego Pentagon oficjalnie poinformował o stworzeniu kodeksu etycznego dla „cyborgów”. Zapewnił, że sztuczny intelekt będzie walczył, kierując się konstytucyjnymi zasadami prowadzenia wojny przez siły zbrojne USA, oraz w zgodzie z konwencjami międzynarodowymi.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i