Rekordowy spadek niemieckiego eksportu

Najnowsze dane statystyczne wstrząsnęły niemieckim biznesem. Eksport z RFN spadł do poziomu nienotowanego od 1950 r.

– Epidemia koronawirusa zatrzymała gospodarkę do tego stopnia, że eksport odnotował największy spadek obrotów od 1950 r. – informuje niemiecki odpowiednik GUS.

Jak przypominają media, 70 lat temu niemiecka gospodarka przeżywała kryzys największy od chwili rozpoczęcia regularnych badań kluczowych parametrów, na czele z poziomem produkcji oraz danymi importowymi i eksportowymi.

Tymczasem historia powtarza się w 2020 r. Kwietniowa statystyka eksportu z RFN w porównaniu do analogicznego miesiąca 2019 r. wykazała wartość mniejszą o 31,1 proc. czyli zamknęła się rekordowo niską kwotą 75,7 mld euro.

To nie koniec złych wiadomości, ponieważ kwietniowe dane wskazują na głęboką tendencję spadkową. Świadczą o tym lepsze wyniki, które eksport osiągnął jeszcze w marcu tego roku.

Jak 9 czerwca poinformował Federalny Urząd Statystyczny, spadek eksportu miesiąc do miesiąca wyniósł, aż 24 proc. To szokujący wynik, wskazujący, że odrobienie strat do końca 2020 r. jest mało prawdopodobne, podobnie jak przywrócenie eksportu do wartości sprzed epidemicznego zamrożenia gospodarki.

Całości negatywnego obrazu niemieckiej gospodarki dopełniają malejące wskaźniki importowe, które wskazują na słabnący popyt konsumpcyjny na krajowym rynku. Według urzędu statystycznego spadek importu był również rekordowy, tyle że w porównaniu z najsłabszymi danymi odnotowanymi w 2009 r. Wówczas niski import był wywołany światowym kryzysem finansowym.

Podobnie jak 11 lat wcześniej, w kwietniu 2020 r. import do RFN zmniejszył się o 16,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dane w tym dziale handlu wykazują, że tendencja spadkowa trwa od trzech miesięcy.

Najważniejszym wnioskiem, który podsumowuje komunikat Federalnego Urzędu Statystycznego, jest przekonanie, że ani negatywnych wyników, ani spadkowego trendu eksportu oraz importu nie da się szybko przełamać.

Winna jest redukcja zagranicznych zamówień dla niemieckiego przemysłu. Z powodu recesji gospodarczej najważniejszych partnerów, w kwietniu zamówienia uległy obniżce o 21,4 proc. Szczególnie bolesny jest spadek obrotów handlowych z USA, które należały do najważniejszych rynków zbytu niemieckiej produkcji.

Innym, negatywnym czynnikiem było zamknięcie wewnętrznych granic Unii Europejskiej, kolejnym zaś przerwanie globalnych łańcuchów komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem transportu morskiego i lotniczego.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i