Buty w sam raz na epidemię

Światowa gospodarka odpowiada na specyficzny popyt wywołany równie niezwykłymi normami epidemicznego bezpieczeństwa. Do dizajnerskich maseczek, piżam i kostiumów kąpielowych dołączyła branża obuwnicza. Projektant z Rumunii stworzył buty umożliwiające zachowanie bezpiecznego dystansu w ruchu ulicznym, środkach zbiorowego transportu oraz innych miejscach publicznych.

Jak poinformowała agencja Reutera, ważny wkład do walki z epidemią koronawirusa wniosła Rumunia. Projektant i lokalny producent obuwia z miasta Kluż (Cluj-Napoca) opracował modele butów zapewniających utrzymanie bezpiecznego dystansu pomiędzy użytkownikami.

55-letni mistrz szewski, a zarazem właściciel popularnego butiku wpadł na pomysł produkcji pantofli z bardzo długimi noskami. Grigore Lup zwierzył się dziennikarzom portalu Metro, że inspirację czerpał z mody średniowiecza. Jak wiadomo z historii, ówczesna elegancja wymagała noszenia ciżm z wydłużonymi i podwiniętymi do góry noskami.

Pomysł odżył również dlatego, że dzisiejsza Europa, podobnie jak w średniowieczu zmaga się ze straszną pandemią. Jak przypomina Metro, w XIV w. kontynent zdziesiątkowała, tzw. czarna śmierć. Ówczesna epidemia dżumy zabiła jedną trzecią mieszkańców Europy, zaś odpowiedzią na lęki była wyszukana moda.

Odnosząc się do dzisiejszej pandemii Lup powiedział: – Widzę, jak tłumy ludzi kłębią się niebezpiecznie w miejscach publicznych, środkach transportu i supermarketach, bez zachowania odpowiedniego dystansu sanitarnego.

– Wtedy doznałem olśnienia: muszę zaprojektować buty, które wymuszą na nabywcach przestrzegania norm bezpieczeństwa – podkreślił rumuński szewc.

W tym celu wszystkie modele, które wyprodukował Lup mają rozmiar 75, co według projektanta zapewni wymagany dystans półtora metra. Jak informuje Reuter, pomysłowy biznesmen szyje oryginalne modele na zamówienie. Cena wynosi 500 lei, co odpowiada równowartości 500 złotych. Czas oczekiwania dla klienta wynosi dwa tygodnie.

Agencja przytacza krótką biografię Grigore Lupo, zgodnie z którą szewstwem zajął się jako nastolatek pod okiem 93-letniego mistrza. Obecnie jest znany ręcznej produkcji obuwia na indywidualne zamówienia. Odtwarza również modele z różnych epok historycznych na potrzeby filmu i teatru.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i