Nowa strategia Nissana

Ze względów oszczędnościowych japoński koncern rezygnuje z Europy jako perspektywicznego rynku. Skoncentruje swoją ofertę na USA i Azji. Cała grupa Nissan-Renault-Mitsubishi z powodu koronawirusa musi wdrożyć program restrukturyzacyjny.

Jak informuje agencja Reutera, koncern Nissan zmienia europejską strategię. Wdrażana koncepcja przewiduje, że głównymi rynkami zbytu tej marki zostaną Stany Zjednoczone oraz Japonia wraz z Koreą. Producent wiąże jednak szczególne nadzieje z ekspansją na rynek chiński.

W związku z tym, jak przewiduje nowa strategia, Nissan zmniejszy gamę modeli samochodów oferowanych w Europie. Przede wszystkim jednak zmniejszy aktywność produkcyjną na Starym Kontynencie.

Zgodnie z informacjami Reutera, Europa spada w planach koncernu do kategorii „drugorzędnego rynku”. Dlatego oferta dla klientów ograniczy się do modeli crossoverów. Utrzymana zostanie produkcja modeli Juke i Qashqai na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast popularny X-Trail oraz planowany elektromobil Ariya będą sprowadzane do Europy z fabryk w Japonii.

Wraz z planem importu samochodów osobowych z Japonii, decyzja stawia znak zapytania na dalszym losie dwóch fabryk koncernu w Europie. W pierwszej kolejności groźba zamknięcia zawisła nad zakładem Nissana w Barcelonie.

Dotychczas hiszpańska filia produkowała pick-upy Navara oraz Renault Alaskan, francuskiego partnera giganta motoryzacyjnego z Japonii. Ponadto na zdjęcie z linii produkcyjnych w Barcelonie oczekuje Mercedes klasy X. Podobne kroki podjęto wobec samochodów Nissana ze sportowej półki. Chodzi o modele 370Z i GT-R.

Nowa strategia japońskiego koncernu potwierdza trudną sytuację całej grupy Nissan-Renault Alliance. Przypomnijmy, że w ubiegły tygodniu zarząd francuskiego potentata motoryzacyjnego podjął decyzję o wycofaniu z produkcji trzech modeli: Espace, Scenic i Talisman.

Ograniczenie oferty dla klientów to element planu antykryzysowego wdrażanego pod naciskiem francuskiego rządu. Paryż uzależnił pomoc finansową dla koncernu, szacowaną na 5 mld euro, od ograniczania gamy wytwarzanych samochodów i poziomu produkcji w zagranicznych fabrykach.

Tymczasem z informacji Reutera wynika, że podobna decyzja o wycofaniu z linii montażowych może dotyczyć trzech kolejnych modeli Renault. Chodzi o całą klasę samochodów Megane, crossovera Koleos oraz sportowej marki Alpine 110, produkowanej przez spółkę zależną Renault.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł