Komisariat w domu Hitlera

Dom, w którym urodził się jeden z największych zbrodniarzy ludzkości, Adolf Hitler, zmienił przeznaczenie. Zgodnie z komunikatem austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych pomieszczenia zajmie komenda policji.

– Dom, w którym urodził się Adolf Hitler, będzie zaadaptowany na potrzeby komendy policji – poinformował austriacki minister spraw wewnętrznych. Jak przypomniał Karl Nehammer, największy zbrodniarz XX w. przyszedł na świat w 1889 r. w powiatowym mieście Braunauam Inn w Górnej Austrii.

Obecnie w związku ze zmianą przeznaczenia budynek ulegnie gruntownej przebudowie. Wg ministra zostanie zlikwidowana fasada, która w latach, gdy Hitler stał na czele III Rzeszy, została zmodyfikowana w stylu austriackiego narodowego socjalizmu.

Jednocześnie Karl Nehammer podkreślił głęboką symbolikę podjętej obecnie decyzji. – Austria potrzebowała wiele czasu na uporanie się ze swoją historią. Dziś znajdujemy się na właściwej drodze – powiedział minister.

Nie zapomniał również o politycznym aspekcie umieszczenia w domu policyjnej komendy. – Za wszelką cenę chcemy uniknąć przedłużania obecnego stanu rzeczy, w którym dom rodzinny zbrodniarza służy za miejsce pielgrzymek neonazistów i wielbicieli Hitlera z całego świata – wyjaśnił Nehammer.

W tym celu z posesji i jej otoczenia znikną wszelkie symbole i wzmianki o krwawym dyktatorze. Chodzi na przykład o znajdującą się pobliżu budynku tablicę pamiątkową. Ze względu na treść napisu przestrzegającego przed ciągle aktualnym zagrożeniem recydywą nazistowskiego totalitaryzmu, tablica zostanie przekazana lokalnemu muzeum.

Jak przypominają agencje, przez długi czas budynek służył jako dom inwalidów oraz miejsce warsztatów psychoterapeutycznych. Od 2011 r. dom Hitlera stał pusty. Był to wynik sporu prawnego pomiędzy państwem, które znacjonalizowało nieruchomość i właścicielem, który nabył ją po wojnie.

Domagał się odszkodowania w wysokości 810 tys. euro. Spór zakończył ostatecznie Austriacki Sąd Konstytucyjny, który orzekł prawomocność nacjonalizacji nieruchomości.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i