Amerykańskie problemy Volkswagena

Amerykański wymiar sprawiedliwości przychylił się do powództwa przeciwko niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu. Volkswagenowi grożą kolejne wypłaty miliardowych odszkodowań za oszustwa na szkodę klientów i równie gigantyczne kary za niszczenie środowiska naturalnego.

– Sąd apelacyjny dziewiątego okręgu USA postanowił, że niemiecki koncern samochodowy Volkswagen nie ma prawa uchylać się od potencjalnych pretensji finansowych dwóch amerykańskich stanów: Utah i Floryda, w związku z tzw. skandalem dieslowskim – informuje Deutsche Welle.

Orzeczenie sądu apelacyjnego nabrało mocy prawnej 1 czerwca, czyli z dniem oficjalnej publikacji w federalnych rejestrach sądowych. Wg niemieckiej stacji, w odpowiedzi na niekorzystną decyzję wymiaru sprawiedliwości USA zarząd koncernu Volkswagen zamierza złożyć odwołanie do wyższej instancji, czyli najwyższego sądu okręgowego.

Jak przy okazji werdyktu informują agencje, szacunkowa kwota odszkodowań i kar finansowych, których domagają się Utah i Floryda wynosi ok. 11,2 mld dol. za każdy rok eksploatacji wadliwych samochodów wyprodukowanych przez koncern.

Dla przypomnienia, w 2015 r. wybuchł międzynarodowy skandal, który światowe media nazwały dieslowskim. Federalne śledztwo przeprowadzone przez departament skarbu ujawniło, że motoryzacyjny gigant dopuścił się równie gigantycznego oszustwa. Jego celem był eksport samochodów o napędzie dieslowskim, charakteryzującym się wysoką emisją szkodliwych cząsteczek do atmosfery.

Aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu, a przede wszystkim ukryć prawdziwe dane silników, co warunkowało dopuszczenie do ruchu w USA, koncern dopuścił się fałszerstwa. W samochodach zainstalowano z premedytacją oprogramowanie komputerowe, które zaniżało poziom emisji spalin.

W rezultacie oszustwa koncern sprzedał amerykańskim i światowym użytkownikom miliony wadliwych samochodów niszczących środowisko naturalne. Gdy śledztwo ujawniło fałszerstwo, do dymisji podał się ówczesny dyrektor generalny Volkswagena, co nie zapobiegło nałożeniu na koncern gigantycznych kar finansowych.

Władze amerykańskie zażądały wypłaty 16,5 mld dol. w postaci odszkodowań za straty ekologiczne i z tytułu kar zaczyn kryminalny. Ponadto amerykańskie sądy nakazały wypłatę od 5 tys. do 10 tys. dolarów każdemu prywatnemu użytkownikowi wadliwych samochodów marki volkswagen i audi.
Do roszczeń federalnych dołączyły się dwa stany; Utah i Floryda, na których korzyść zapadło najnowsze orzeczenie.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i