Kłopoty najmłodszych

Unijni nauczyciele i opiekunowie prognozują kłopoty wychowawcze z najmłodszymi. Długi okres pobytu z rodzicami wywołany pandemią może wywołać problemy adaptacyjne w przedszkolach i żłobkach. Szczególnym niepokojem o prawidłowy rozwój dzieci napawają ograniczenia bezpieczeństwa sanitarnego w placówkach opiekuńczych.

– Podczas epidemii najmłodsi i ich rodzice okazali się w nieprostej sytuacji – podsumowuje skutki izolacji Deutsche Welle. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka niemieckie media wysondowały na ten temat ekspertów. Wnioski nie są optymistyczne.

Wymuszony pobyt pod opieką rodziców, zamiast przedszkolnej lub edukacyjnej rutyny, nie przyniósł z pewnością negatywnych skutków dla obu stron. Oczywiście poza dziećmi z rodzin objętych patologiami społecznymi, które w domach nie czuły się nigdy komfortowo. W takich rodzinach prawdopodobieństwo konfliktów tylko wzrosło.

Największe problemy dotyczą jednak najmłodszych dzieci, które uczęszczały lub dopiero staną się przedszkolami. Pociechy napotkają spore trudności adaptacyjne w placówkach opiekuńczych.

Przede wszystkim chodzi o surowe regulacje bezpieczeństwa, które wpłyną na poczucie swobody fizycznej i psychicznej. Ograniczenia liczebne uczestników wspólnych zabaw, konkursów i spacerów mogą wywołać u najmłodszych niezrozumienie i poczucie krzywdy, a nawet wykluczenia.

To samo dotyczy dzieci z początkowych klas szkół elementarnych. Epidemiczna dyscyplina wpisuje się niestety w negatywny wzorzec szkolnego skoszarowania. Pokonanie stereotypu będzie wymagało zindywidualizowanego podejścia nauczycieli do każdego dziecka. A to oznacza poważną reorganizację szkolnych zajęć oraz metod wychowawczych.

Ponadto sporo inwencji będzie wymagała zmiana przedszkolnych i szkolnych rytuałów. Takie tradycje, jak bale absolwentów, ale także system egzaminacyjny i rekrutacyjny trzeba będzie zastąpić nowymi formami.

I na koniec, europejska psychologia pochyliła się nad rolą rodziców. Utrudnione kontakty dzieci z placówkami edukacji i wychowania, przejście na naukę online, wymagają od opiekunów zwiększonej uwagi poświęcanej najmłodszym.

Ogromną rolę do spełnienia ma współpraca pomiędzy rodzicami podopiecznych tych samych grup przedszkolnych i klas szkolnych. Najistotniejszą kwestią jest obecnie prawidłowa wymiana informacji.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł