Jastrząb w kosmosie

Korporacja SpaceX i NASA przeprowadziły udany start załogowy na Międzynarodową Stację Komiczną. Amerykańscy astronauci polecieli w kosmos pojazdem Crew Dragon, który wyniosła rakieta Falcon 9 (Jastrząb) produkcji Ilona Muska.

Amerykańska firma SpaceX i NASA dokonały wspólnie udanego startu kosmicznego, informują o sukcesie agencje świata. 30 maja wystrzelono załogową wersję rakiety Crew Dragon, która przewiozła dwóch astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Robert Behnken i Douglas Hurley są pierwszymi od 10 lat astronautami NASA, którzy wystartowali na pokładzie amerykańskiego statku. Po zakończeniu programu lotów wahadłowców, od 2011 r. Narodowa Agencja Kosmiczna USA korzystała z rosyjskich pojazdów typu „Sojuz”.

Start Crew Dragon wzbudził ogromne zainteresowanie światowej opinii publicznej i mediów. Bezpośrednią relację z przebiegu lotu prowadziły zarówno firma SpaceX, jak i NASA. Jak przypominają agencję, pierwotny termin wyznaczono na 27 maja. Niestety lot został przełożony z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak się okazuje pogoda jest czynnikiem, który w 50 procentach wpływa na decyzję startową.

Rakietą nośną, która wyniosła na orbitę Ziemi załogową kapsułę Crew Dragon z astronautami na pokładzie była Falcon 9.Startodbył się z Przylądka Canaveral, który znajduje się w stanie Floryda. Kosmodrom im. Johna Kennedy jest tradycyjnym miejscem startu pojazdów misji kosmicznych NASA.

Uruchomienie silników nastąpiło 30 maja o godz. 21,22. Lot obserwował prezydent Donald Trump. Cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano na 31 maja. Kapsuła Crew Dragon pozostanie w kosmosie od miesiąca do dwóch, w zależności od tego, kiedy SpaceX przygotuje kolejny pojazd kosmiczny. 

Wyjątkowość obecnego startu wynika z tego, że producentem obu modułów jest prywatna firma SpaceX, której właścicielem jest wizjoner Ilon Musk. Miliarder zasłynął produkcją wysokotechnologiczną w innych sferach ludzkiego życia. Jest m.in. właścicielem motoryzacyjnego koncernu Tesla wytwarzającego samochody elektryczne. Pracuje także nad projektami Solar City (energetycznym zasilaniem miast wyłącznie z baterii słonecznych) oraz biotechnologicznymi. Szczególnie ostatnie wzbudzają wiele sprzecznych opinii. Technologia Muska przewiduje cyborgizację człowieka poprzez połączenie ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją za pomocą implantów.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł