Francuskie firmy wracają z produkcją do Francji

Francuski rząd udzieli Air France i koncernowi Renault pomocy finansowej, odpowiednio w wysokości 7 i 5 mld euro. Ponadto Paryż przeznaczy 8 mld euro na wsparcie rodzimej produkcji samochodów z napędem elektrycznym.

– Władze Francji udzielą pomocy finansowej narodowemu przewoźnikowi Air France i motoryzacyjnej Grupie Renault – poinformowała minister ekologii. Élisabeth Borne wyjaśniła, że rząd uznał obie firmy za najbardziej poszkodowane gospodarczymi skutkami pandemii.

Jednocześnie minister wymieniła warunki, pod jakimi zostały przyznane ogromne środki. Air France do 2024 r. musi zmniejszyć ilość połączeń na liniach wewnętrznych. Narodowy przewoźnik został zobowiązany do obniżenia emisji zanieczyszczeń atmosfery i gazów cieplarnianych o 50 proc. W połączeniach wewnętrznych transport lotniczy zastąpią superszybkie pociągi.

Koncern motoryzacyjny Renault otrzyma 5 mld euro kredytu gwarantowanego przez państwo. Warunkiem udzielenia jest ograniczenie produkcji samochodów, podzespołów i akcesoriów motoryzacyjnych w zagranicznych fabrykach Renault. Celem pozostaje ochrona miejsc pracy we Francji. Jak przypomina radio RFI, państwo ma w koncernie 15 procentowy udział własnościowy.

Jednocześnie prezydent Emanuel Macron ogłosił wielki projekt wsparcia rodzimej branży motoryzacyjnej. Jego założenia przewidują, że do 2024 r. Francja zostanie europejskim liderem produkcji samochodów o napędzie elektrycznym.
W tym celu francuskie koncerny samochodowe otrzymają od państwa pomoc w wysokości 8 mld euro. Wg Macrona zastrzyk finansowy pozwoli branży produkować rocznie milion elktromobili i hybryd.

Ponadto rząd przeznaczy miliard euro na dopłaty prywatnym użytkownikom do zakupu samochodów nowej generacji. Prezydent zwrócił szczególną uwagę na konieczność przyspieszenia budowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Ogólnokrajowa infrastruktura ma składać się ze 100 tys. stacji i powstać do końca 2021, a nie jak początkowo zakładano w 2022 r.

– W zamian za wszechstronne wsparcie producenci samochodów obiecali przenieść produkcję do Francji – oświadczył Macron. W odpowiedzi Grupa PSA oświadczyła, że w 2022 r. powróci do kraju z produkcją detali wytwarzanych dotychczas w fabrykach azjatyckich. Firma w partnerstwie z koncernem Total zainwestuje na przykład 2 mld euro w przeniesienie produkcji akumulatorów z Chin do Francji.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i