Plaga komarów pustoszy Ibizę

Groźne komary plagą kanaryjskich kurortów. Niesłychane ilości owadów wylęgły się w hotelowych basenach Ibizy oraz innych wysp Balearów. Epidemiolodzy biją na alarm. Komary są roznosicielami wirusów.

Hotelowe baseny hiszpańskiego kurortu Ibiza opanowały groźne komary azjatyckie, biją na alarm epidemiolodzy. Jak przypomina „The Daily Mirror”, gatunek jest nosicielem wirusów powodujących u ludzi groźne infekcje, takie jak gorączki tropikalne.

Decyzja o zamknięciu hiszpańskiego przemysłu turystycznego wywołała nieoczekiwany skutek. W basenach nieczynnych hoteli na Ibizie zalęgły się groźne insekty. Aedesalbopictus, tak brzmi nazwa gatunku znanego szerzej, jako komar azjatycki. Pod nieobecność zagranicznych turystów stał się on plagą wyspy.

Niestety odmiana azjatycka należy do najbardziej niebezpiecznych komarów. Zgodnie z wiedzą biologów, ich ukłucie może wywołać u człowieka całą gamę infekcji wirusowych. Do najgroźniejszych należą: gorączki Denge i Błękitnego Nilu, które od lat dziesiątkują mieszkańców Afryki.

Ponadto komar azjatycki przenosząc wirus Zika, wywołał prawdziwą epidemię w Ameryce Południowej. Rozprzestrzenia także malarię i tzw. żółtą gorączkę.

Ojczyzną komara jest Azja Południowo-Wschodnia, charakteryzująca się tropikalnym, a więc wilgotnym klimatem. Z powodu globalnego ocieplenia, w ostatnich dziesięcioleciach komar migrował na znaczne odległości. Stopniowo zasiedlał strefy klimatu umiarkowanego, docierając w końcu do Europy.

Jak informuje „The Daily Mirror”, Ibiza stała się doskonałym środowiskiem bytowania komara. Zapuszczone baseny hoteli, wypełnione brudną, nieodkażoną wodą to idealne miejsce wylęgu i dalszego rozmnażania groźnego insekta.

Jak szacują lokalne władze, populacja komarów azjatyckich na Ibizie przekroczyła czterokrotnie ubiegłoroczny poziom. Tymczasem ich plaga na równi z niebezpieczeństwem koronawirusa staje się główną przeszkodą ponownego uruchomienia miejscowej infrastruktury turystycznej. Jak przypomina brytyjski dziennik, azjatycki komar przebija się do ludzkiej skóry nawet przez odzież.

Władze Ibizy są w nie lada kłopocie,rząd  centralny w Madrycie zamierza bowiem odmrozić niebawem sektor turystyczny. Zgodnie z komunikatami władz, zagraniczni turyści mogą planować urlop w Hiszpanii już od lipca. Na tej podstawie samorządy Balearów również łagodzą epidemiczne obostrzenia.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i