Spisek koncernów farmaceutycznych

W 2017 r. największe koncerny farmaceutyczne świata odmówiły rozpoczęcia prac nad szczepionkami przeciwko patogenom, do których należy także groźny koronawirus. Za decyzją odmowną stał wątpliwy zysk osiągnięty ze sprzedaży wyników badań i produkcji.

„Główne koncerny farmaceutyczne odmówiły Komisji Europejskiej, która zaproponowała, aby podjąć prace nad opracowaniem i produkcją szybko działającej szczepionki przeciwko grupie patogenów, do której należy koronawirus”. Sensacyjną informacją podzielił się z opinią publiczną brytyjski „The Guardian”.

Według dziennika propozycja padła w 2017 r. podczas specjalnego posiedzenia Innovative Medicines Initiative. IMI, czyli Inicjatywa do spraw innowacji w produkcji farmakologicznej jest państwowo-prywatnym partnerstwem powołanym w celu wsparcia najważniejszych badań medycznych w Europie.

Trzy lata temu przedstawiciele Komisji Europejskiej namawiali zarządy i rady nadzorcze głównych koncernów do podjęcia prac nad odpowiednimi szczepionkami przeciwko najgroźniejszym patogenom. Propozycja miała zapobiec wybuchowi spodziewanej epidemii.

Tymczasem firmy zrzeszone w IMI odmówiły. Podjęły także decyzję o rezygnacji z finansowania prac innych podmiotów badających infekcje wirusowe. Ofiarą padła, m.in. „Koalicja: Innowacje na rzecz walki z epidemiami”.

To wyspecjalizowana organizacja medyczna badająca możliwość opracowania szczepionek przeciwko SARS (ptasiej grypie) i MERS (bliskowschodnia odmiana SARS). Jak podkreśla „The Guardian”, obie infekcje wywołuje również grupa koronawirusów.

Najważniejsze, że jak wynika z ujawnionego przez dziennik raportu Rady Europy: „Na skutek decyzji odmownej w IMI zaczęły dominować interesy branżowe. Wielkie koncerny nie chciały współfinansować badań nad produkcją farmaceutyków leczących choroby zakaźne”. Motywem przewodnim była kwestia zysku, której nie gwarantowały leki zwalczające infekcje typowe dla ubogich państw i regionów świata.

W odpowiedzi na zarzuty „The Guardian” rzecznik IMI zaprzeczył i powołał na konkretny przykład. Jest nim preparat ZAPI opracowany i wyprodukowany w 2015 r. po wybuchu gorączki krwotocznej Ebola.

IMI przyznała jednak, że w 2017 r. problematyka infekcji wirusowych „przegrała konkurencję” z programami: przeciwgruźliczym i onkologicznym.

Jak przypominają agencje, do władz IMI wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego. Do tej ostatniej znanej pod nazwą EFPIA należą takie koncerny, jak: GlaxoSmithKline, Novartis, Pfizer, Lilly oraz Johnson & Johnson.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i