Niemcy na kolanach

PKB Niemiec w przeliczeniu kwartalnym spadł o 2,2 proc. Federalny Urząd Statystyczny bije na alarm, ponieważ nasz zachodni sąsiad nie przeżywał tak silnego tąpnięcia od czasu światowego kryzysu finansowego 2009 r.

– Epidemia koronawirusa powaliła na kolana naszą gospodarkę – informuje Deutsche Welle. Zgodnie z najnowszymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, „Porównanie rok do roku wykazuje, że PKB obniżył się o 2,2 proc. w przeliczeniu kwartalnym”.

To najsilniejszy spadek od czasu światowego kryzysu finansowego lat 2008–2009 i drugie pod względem negatywnych skutków tąpnięcie w historii zjednoczonych Niemiec. Tak ekonomiści skomentowali dane, które media opublikowały 25 maja.

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do silnych spadków jest epidemia koronawirusa. Administracyjne zakazy sanitarne, na czele z obowiązkową izolacją, zatrzymały wszelką aktywność gospodarczą. Lockdown skutkował zmniejszeniem inwestycji oraz realnej produkcji o 6,9 proc.

Epidemia unieruchomiła także samych Niemców. Dlatego kolejnym odpowiedzialnym za fatalne dane jest konsumpcja. Społeczeństwo kupiło 3,2 proc mniej towarów i usług w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

Niestety to nie koniec złych wiadomości z Niemiec. Prognozy urzędu statystycznego oraz analityków rynkowych, wskazują, że najgorsze dopiero nadchodzi. Dotknie szczególnie gospodarczej lokomotywy napędowej, którą jest eksport.

Dane z pierwszego kwartału wskazują na zmniejszenie wywozu towaru i usług o 1,3 proc. Z kolei niemieccy importerzy sprowadzili na rynek wewnętrzny o 1,6 proc. mniej ubiegłorocznego asortymentu.

Ponieważ kwarantanna gospodarki trwa w Niemczech dopiero od połowy marca, wskaźniki spadkowe PKB przyspieszą jeszcze bardziej w drugim kwartale. Z tego powodu federalny władze w Berlinie zapowiadają, że 2020 r. będzie początkiem najgłębszej recesji ekonomicznej od zakończenia II wojny światowej. Rządowi eksperci dopuszczają obniżkę PKB o 6,3 proc. w skali rocznej.

W związku z pogarszającą się sytuacją Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu (BDI) wezwało gabinet Angeli Merkel do podjęcia intensywniejszych działań ratunkowych.

Chodzi, m.in. o wdrożenie pakietu 66 propozycji ułatwiających uruchomienie gospodarki po epidemii. Na czele postulatów BDI znalazły się: ograniczenie barier biurokratycznych i usprawnienie pracy administracji federalnej oraz na szczeblu ziem związkowych (landów).

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i