Jerozolimska bazylika otwarta dla wiernych

Po dwóch miesiącach kwarantanny Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie znowu otwarta dla pielgrzymów. Ze względu na zagrożenie epidemiczne będą jednak obowiązywać poważne ograniczenia.

Patriarchat Jerozolimski poinformował oficjalnie, że od 24 maja Bazylika Grobu Pańskiego została ponownie otwarta dla wiernych z całego świata.

Przypomnijmy, że najważniejsze miejsce chrześcijaństwa zamknęło swoje podwoje w marcu w związku z nadzwyczajnym stanem epidemii wprowadzonym przez władze izraelskie.

Jak informuje patriarchat, obecnie sytuacja epidemiczna uległa poprawie, co pozwala na wznowienie działalności bazyliki. Niemniej jednak pielgrzymów nadal będą obowiązywać szczególne zasady bezpieczeństwa epidemicznego.

Święte miejsce będą mogli odwiedzić jedynie goście, którzy nie mają podwyższonej temperatury, ani innych, widocznych objawów infekcji. Podczas pobytu w bazylice pielgrzymi muszą nosić maski oraz zachowywać bezpieczny dystans dwóch metrów.

W świątyni będzie mogło przebywać jednocześnie tylko 50 osób. Zabronione są wszelkie gesty religijnego oddania, takie jak całowanie Grobu Chrystusa, ikon lub dotykanie wszelkich przedmiotów, jak również ścian i podłóg bazyliki.

Jak przypominają agencje, Bazylika Grobu Pańskiego zamknęła podwoje 25 marca po wprowadzeniu przez Izrael epidemicznego stanu nadzwyczajnego. W związku z tym po raz pierwszy od tysiąca lat świątynia pozostała zamknięta dla wiernych zachodniego i wschodniego obrządku podczas Świąt Wielkanocnych.

Wyznawcy prawosławia nie mogli uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii przekazania Błogosławionego Ognia. Delegacje cerkwi całego świata oczekiwały na dar przed Bazyliką, po czym procesja z zachowaniem norm bezpieczeństwa wyszła poza granice starej Jerozolimy.

Obecnie władze izraelskie łagodzą stopniowo epidemiczne ograniczenia. 7 maja wznowiły pracę centra handlowe, a tydzień później dopuszczono zgromadzenia publiczne, o ile liczba uczestników nie przekracza 50 osób.

20 maja władze zgodziły się na wznowienie działalności miejsc kultu. Otwarto synagogi, meczety i świątynie chrześcijańskie. Tego samego dnia wznowiono sezon turystyczny i plażowy. Na 27 maja przewidywane jest ponowne otwarcie kawiarni, restauracji, nocnych klubów, a także publicznych basenów.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i