Europa przesiada się na rowery

W ramach odmrażania gospodarki władze Francji i Wielkiej Brytanii rekomendują, aby mieszkańcy przesiedli się na rowery. Zmiana środka transportu pozwoli odciążyć miejski transport, a zatem łatwiej przestrzegać norm epidemicznego bezpieczeństwa. Ponadto w grę wchodzą czynniki zdrowotne. Jazda rowerem poprawi kondycję, co z kolei wpłynie korzystnie na układ odpornościowy, włącznie z lepszą wydolnością serca i płuc.

Skutki epidemii dotknęły także transportu miejskiego. Władze państw, które stopniowo łagodzą rygory sanitarnej izolacji, zetknęły się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa w transporcie publicznym.

Przykładem jest Wielka Brytania, która wprowadziła oryginalne rozwiązania. Na szczególnie ruchliwych stacjach londyńskiego metra zarządzono jednostronny ruch podróżnych wsiadających do pociągów. Władze kolejowe rozważają powrót sprzedaży biletów w pociągach, po to, żeby uniknąć kolejek gromadzących się przed dworcowymi kasami.

Władze zwróciły się również do mieszkańców miast o korzystanie z prywatnych samochodów. Jednak brytyjscy kierowcy ani myślą słuchać apeli, preferując dojazd do pracy środkami komunikacji miejskiej. Przyczyna leży w drożyźnie biletów za wjazd do centrów miast.

Dlatego rząd zwrócił się z kolejnym apelem: Brytyjczycy przesiądźcie się na rowery! Dojazd nie dość, że bezpłatny to jeszcze sprzyja zdrowiu. Władze przeznaczyły już 250 mln funtów na budowę odpowiednich tras i niezbędnej infrastruktury.

Śladem Londynu poszedł Paryż. Rząd francuski postanowił wykorzystać epidemię do „przywrócenia kultury rowerowej, która do lat 60. XX w. była chlubną tradycją”. Wszystkim chętnym obiecano dotację na remont dwóch kółek w wysokości 50 euro. 20 mln euro pochłonie kampania promująca transport rowerowy.

Ministerstwo kompleksowych przekształceń ekologicznych, które zajmuje się wdrożeniem programu rowerowego, planuje przeznaczyć kilkaset milionów euro na budowę odpowiedniej sieci parkingów, łatwo dostępnych punktów serwisowych oraz rozbudowę istniejących tras.

– Chcemy, żeby cele kampanii przesadzania Francuzów na dwa kółka wyszły daleko poza ramy działań epidemicznego bezpieczeństwa. Powinny stać się integralną częścią projektu ekologizacji transportu – deklaruje Paryż.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł