Epidemia pomnożyła majątki najbogatszych

Jak wynika z analiz rynkowych, pandemia nie odbiła się negatywnie na stanie majątkowym amerykańskich miliarderów. Wręcz przeciwnie, najzamożniejsi stali się jeszcze bogatsi.

– Przez dwa miesiące pandemii amerykańscy miliarderzy pomnożyli swoje majątki o 15 proc. – informuje raport grup analitycznych: Americans for Tax Fairness oraz Institute for Policy Studies.

Jak wynika z opublikowanego dokumentu, w okresie trwania epidemii, a więc pomiędzy 18 marca i 19 maja bogactwo najzamożniejszych osób w USA wzrosło o 434 mld dol., co podniosło sumaryczną wartość ich majątków do astronomicznej kwoty 3,38 bln dolarów.

Raport wykazał, że za 20 proc. z ogólnej sumy przyrostu odpowiada pięciu czołowych miliarderów Stanów Zjednoczonych. Chodzi o: właściciela Amazon Jeffa Bezosa; głównego udziałowca Microsoftu Billa Gatesa; założyciela Facebooka Marka Zuckerberga; właściciela giganta zarządzania i ubezpieczeń Berkshire Hathaway Warrena Buffeta; oraz współwłaściciela światowego koncernu oprogramowania Oracle Larry Ellisona.

Szczególną uwagę zwraca skala i tempo zmian majątkowych założyciela Amazon. W czasie epidemii Bezos zarobił 34,6 mld dol. (przyrost o 30 proc.). Następny jest Bill Gates (odpowiednio 8 mld dol. i 8,2 proc.). Rekord pobił Mark Zuckerberg, którego bogactwo powiększyło się najbardziej (25,3 mld i 46,2 proc.)

Natomiast wśród pozostałych miliarderów z amerykańskiej listy top-30, na epidemii zarobił najwięcej właściciel sieci Menards sprzedającej towary „wszystko dla domu”. Majątek Johna Menarda Jr.wzrósł o 62 proc. Tuż za nim znalazł się przedsiębiorca i wizjoner Ilon Musk, który dodał do majątku 42 proc. jego dotychczasowej wartości.

Raport grup analitycznych zwraca również uwagę na zjawisko wzrostu liczby amerykańskich miliarderów. Przed marcowym wybuchem epidemii na liście figurowały 614 nazwiska. Po dwóch miesiącach zarazy do grona najbogatszych Amerykanów dołączyło 16 kolejnych miliarderów.

Jak się okazuje, USA nie są już wyłącznym liderem światowego rankingu najbogatszych. Jeśli chodzi o liczbę nowych miliarderów, to dały się wyprzedzić Chinom. Od czasu światowego kryzysu ekonomicznego w 2009 r. w Chinach pojawiło się 210 dolarowych miliarderów, z których 61 reprezentuje branżę IT.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i