Kultura w czasach zarazy

Kiedy z dnia na dzień pojawiły się decyzje o zamknięciu kin, galerii sztuki i teatrów, wielu z nas pewnie przyjęło te informacje z niepokojem. Ciężko nam już sobie wyobrazić sytuację, w której zostaje nam odebrane prawo do obcowania ze sztuką. W ostatnich latach dostęp do wystaw, spektakli i seansów stał się bardzo prosty. Nie wymaga już dużych nakładów finansowych i jest dostępny dla szerokiego grona. Nie dziwi zatem, że ograniczenia nałożone na instytucje kulturalne zabolały tak dużą część społeczeństwa. Na szczęście żyjemy w dobie internetu i możemy obcować ze sztuką, nie ruszając się z kanapy.

Kurtyna w górę!

Teatr, dla wielu z nas, jest miejscem przeżywania prawdziwego katharsis. Ciężko sobie wyobrazić przeniesienie tych emocji do domowego zacisza. Reflektory, ciemność sali, ciepło bijące ze sceny i eleganckie panie wskazujące miejsce… A jednak można! Przynajmniej częściowo. Na stronie https://themuba.com/#/repertuar istnieje możliwość oglądania spektakli, nie ruszając się z domu. Dostęp do poszczególnych sztuk jest płatny, ale są to ceny znacznie niższe niż obowiązujące w stacjonarnym teatrze. Z pomocą fanom opery śpieszy portal http://operalovers.pl/. Każdego dnia pojawia się informacja o dostępnych darmowych streamingach.

Muzeum w domu

Wydaje się to niemożliwe, żeby zwiedzać galerie sztuki i muzea, nie wstając z kanapy. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie daje taką możliwość. Na stronie https://www.mocak.pl/ możemy wziąć udział w wirtualnym zwiedzaniu. Podobną propozycję ma dla nas Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Tutaj http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka?fbclid=IwAR0Cw43mGHaWCHKODE50F8XUi-pHQgNZ54wMmBgFYsY6QO8R-XiGlmAnPdE możemy kursorem myszki przemierzać kolejne pomieszczenia. A jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w wernisażu, to też jest taka możliwość! Na YouTube znalazło się nagranie z otwarcia wystawy rzeźby Pani Marii Owczarczyk (https://youtu.be/JzzwPkny4Y4) .

Prywaty koncert

Wielu z nas pewnie marzyło o koncercie ulubionego artysty, który byłby grany tylko dla nas, w naszym domu. Dzięki internetowi jest to możliwe. Na Facebooku pojawia się wiele wydarzeń, gdzie artyści występują online na żywo. Możemy posłuchać muzyki klasycznej : https://www.facebook.com/chopinsalon/ albo jazzu https://www.facebook.com/events/1207837072743005/.

Mole książkowe wreszcie docenione

Nie ma kultury bez literatury. W czasie pandemii książki przeżywają prawdziwe odrodzenie. Kiedy już przeczytamy wszystko, co mamy w domu, a nasze środki finansowe się wyczerpią, możemy skorzystać z bibliotek cyfrowych. Na stronie lustrobiblioteki.pl pojawiło się zestawienie bibliotek przygotowane przez Barbarę Marię Morawiec. Jest tam między innymi Cyfrowe Muzeum Narodowe, Prasa w Internecie, Biblioteka Multimedialna Teatru NN czy POLONA.

Nie możemy pójść dzisiaj do kina…

Dostęp do filmów i seriali w internecie jest bardzo łatwy. Warto jednak korzystać z legalnych źródeł, aby nie okradać twórców, którzy i tak wiele stracą przez obecną sytuację. Na platformie Netflix pojawił się film W lesie dziś nie zaśnie nikt, którego premiera miała się odbyć 13 marca. Legalnie oglądać możemy również na player.pl. Tam z kolei, w cenie biletu do kina, możemy zobaczyć najnowszy film Jana Komasy Sala Samobójców. Hejter, który miał premierę na początku marca. Natomiast jeśli byśmy chcieli posłuchać głosu ekspertów filmowych, to Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało na swoim Facebooku cykl POLOWANIE NA FILMY.

Oprócz tego, warto pamiętać o portalu ninateka.pl. Znajdziemy tam wiele filmów, szczególnie dokumentalnych, spektakli i muzyki.

Ten trudny czas może być trochę łatwiejszy dzięki sztuce. Korzystajmy z tego, co daje nam internet. I pamiętajmy, żeby po wygaśnięciu pandemii, wrócić do kin, teatrów i galerii sztuki, aby wspierać naszych polskich artystów.

Źródła: http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/?fbclid=IwAR1KgrW2nGjqrO0BuTyFO5G4erdiWYiZaQgXYo_ToMuaRplAeF6HrAnrI3E

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i