Chiny nic nie kupią w Europie?

Manfred Weber, lider największej frakcji w Europarlamencie – Europejskiej Partii Ludowej – wezwał Komisję Europejską do wprowadzenia rocznego zakazu nabywania firm europejskich przez inwestorów chińskich.

W rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag” Weber stwierdził, że Unia Europejska winna w skoordynowany sposób zastopować „chiński wyjazd na zakupy” i ogłosić moratorium na sprzedaż inwestorom chińskim europejskich firm podupadłych wskutek epidemii koronawirusa. Pokreślił przy tym, że potencjalni chińscy nabywcy są najczęściej sponsorowani finansowo przez władze w Pekinie, a zatem Unia winna wspólnie bronić europejskie firmy przed wykupem za bezcen.

– Musimy być czujni – mówił lider frakcji EPP – gdyż Chiny będą w przyszłości naszym najpoważniejszym konkurentem w sferze gospodarczej, społecznej i politycznej.

Jego zdaniem, Chiny to „strategiczny konkurent Europy, który ma autorytarny model społeczny, dąży do rozszerzenia swych wpływów i zastąpienia Stanów Zjednoczonych jako najpotężniejszego mocarstwa światowego”.

Według Webera moratorium na chińskie inwestycje w firmy europejskie winno trwać aż do wygaśnięcia epidemii, a przynajmniej przez 12 miesięcy.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł