Życie wraca do Włoch

Koniec „mondocane” – cieszą się włoskie media. Po trzech miesiącach kraj wychodzi z kwarantanny. Władze oddały Włochom prawa do podróżowania.

Wreszcie koniec życia w „pieskim świecie”, informują włoskie media. – Od 18 maja zostanie przywrócona swoboda podróżowania w granicach poszczególnych regionów administracyjnych. Od 3 czerwca wolno będzie poruszać się po całym kraju. Następnego dnia zniesiona będzie blokada granic zewnętrznych. Oznacza to prawo podróżowania zdrowych obywateli Włoch do innych państw Unii Europejskiej.

Po największej tragedii Włoch od czasu II wojny światowej, komunikat takiej treści został opublikowany na oficjalnej stronie rządu governo.it. Wcześniej dobrą wiadomością podzielił się w Facebooku minister spraw zagranicznych.

Luigi Di Maio napisał, żena otwarciu wewnętrznych i zewnętrznych granic zaważyły optymistyczne dane epidemiologiczne. Poziom zakażeń maleje, natomiast wskaźniki wyzdrowień idą w górę, osiągając 5 tys. przypadków na dobę.

Minister podziękował obywatelom za odpowiedzialną postawę w najcięższej fazie epidemii. – To wasz rozsądek zadecydował o szybkim tempie łagodzenia ograniczeń – napisał Luigi Di Maio.

Jednak zgodnie z treścią rządowego komunikatu, ponowne zaostrzenie sytuacji epidemiologicznej nałoży na władze lokalne obowiązek przywrócenia zakazów sanitarnych. Co prawda, kwarantanna ma dotyczyć jedynie obszarów podwyższonego ryzyka.

Władze zapewniły jednak, że zrobią wszystko, aby utrzymać otwarte granice z państwami ościennymi. Chodzi szczególnie o ruch z Watykanem i San Marino.
Tym, co najbardziej cieszy Włochów, jest normalizacja gospodarki. Z dniem 18 maja rząd „przywraca pełną działalność ekonomiczną, produkcyjną oraz publiczną”, można przeczytać na stronie governo.it.

Ten sam komunikat rady ministrów ostrzega przed złamaniem kryteriów bezpieczeństwa. „Nieprzestrzeganie zaleceń grozi wysokimi karami finansowymi”. Główną retorsją jest groźba ponownego zamknięcia działalności biznesowej lub publicznej, w odniesieniu do konkretnych firm lub instytucji.

Z polskiego punktu widzenia, najważniejszy jest zapowiedź „partnerstwa turystycznego”. Projekt rządowy przewiduje utworzenie „korytarzy turystycznych”, z takimi państwami, jak Niemcy, Chiny i Rosja.

Według informacji „Corriere della Sera” wynegocjowane w toku dwustronnych rozmów korytarze miałby funkcjonować już w lipcu bieżącego roku.
Zgodnie ze statystyką Uniwersytetu Johna Hopkinsa od początku epidemii na Półwyspie Apenińskim koronawirusem zaraziło się ponad 223 tys. osób. Zmarło ponad 31 tys. chorych.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł