Rewolucja na rynku pracy

Pandemia wywołała trzęsienie ziemi na rynku pracy. Perspektywy zatrudnienia w tradycyjnych branżach stają się mgliste. Warto zatem wiedzieć, jakie zawody będę na topie odmrożonej gospodarki.

Międzynarodowa Organizacja Pracy sygnalizuje dramatyczne tąpnięcie na rynku zatrudnienia. Władze państwowe muszą zainicjować szeroko zakrojone programy osłonowe. Dlatego nie wystarczy pomoc socjalna. Narodowe plany winny się koncentrować na masowej akcji przekwalifikowania zawodowego, która dostosuje pracowników do wymogów gospodarki po pandemii.

Jak szacuje MOP, 300 mln ludzi na całym świecie zasila właśnie szeregi bezrobotnych. Ma być jeszcze gorzej. Wg czarnego scenariusza, aż 1,6 mld osób stoi przed widmem pozostania bez środków do życia. Kto więc może się nie bać o dalszą karierę, a kto powinien myśleć o zmianie profesji?

Zdaniem ekspertów Europejskiego Instytutu Progresywnej Edukacji najbardziej poszukiwanymi zawodami będą: specjaliści SMM (techniki światłowodowe), a także psychologowie i … kurierzy. Wszystko z powodu zmiany działalności firm na tryb zdalny.

Spokojnie mogą spać konsultanci finansowi i bankowi doradcy antykryzysowi. Biznes potrzebuje generalnej sanacji, a ponadto wiele podmiotów znajdzie się finansowych opałach.

Oprócz tego, co już pokazuje rynek pracy, wzrośnie zapotrzebowanie na IT-specjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem programistów i managerów kontentu (treści). Olbrzymie perspektywy otwierają się przed time-menagerami, czyli specjalistami czuwającymi nad prawidłowym wykorzystaniem czasu pracy.

Z ulgą może odetchnąć sektor logistyki, który już odczuwa niedobór kadr.

Lawinowo rośnie zapotrzebowanie na pracowników call-centrów, obsługę sklepów internetowych, a przede wszystkim dostawców. W związku z tym świetlane perspektywy otwierają się przed kurierami, kierowcami oraz koordynatorami zaopatrzenia i dyspozytorami ruchu towarowego.

Oczywiście nowymi sferami wzrostu zatrudnienia będą zdalna medycyna, a także domowa opieka nad dziećmi, osobami chorymi i starszymi. Na koniec wśród sektorów rynku pracy odmienionego pandemią znajduje się stare, dobre rzemiosło. Usługi domowe hydraulików, remontowców, a nawet meblarzy i fotografów to lista zawodów na wagę złota.

Jednocześnie eksperci studzą nastroje. Ogromna liczba bezrobotnych specjalistów różnych dziedzin sprawi, że pracodawcy będą wybierać kandydatów z wielomilionowej puli chętnych.

Specjaliści HR stawiają więc na pierwszym miejscu kreatywność i umiejętność dobrej prezentacji. Wiadomo za to z pewnością, że za kilkanaście miesięcy posada „off-line” będzie zaliczała się do kategorii premium.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i