Zagadkowe samobójstwo miliardera

Rosyjskie media poinformowały o samobójstwie miliardera Dmitrija Bosowa. Martwy oligarcha został znaleziony we własnej rezydencji. Media przypominają, że w ostatnim czasie Bosow bronił się przed utratą majątku.

52-letni miliarder Dmitrij Bosow skończył ze sobą informuje ekonomiczny portal RBK. Wiadomość potwierdziła moskiewska policja, która odnalazła zwłoki na terenie rezydencji miliardera w podmoskiewskiej wsi Usowo.

Z komunikatu prokuratury wynika, że śmierć nastąpiła w wyniku strzału w głowę, co pozwoliło wysunąć hipotezę samobójstwa. Obok zwłok znaleziono pistolet Glock 19.

Żonę, która spędzała majowy weekend oddzielnie, zaniepokoiła izolacja męża. Bosow zaszył się samotnie w rezydencji 1 maja, a od 5 maja nie odpowiadał na próby kontaktu.

Jak przypomina RBK w 1997 r. Bosow został właścicielem Krasnojarskiego Kombinatu Aluminiowego, o który kilka lat toczyła się zaciekła wojna mafijna. W efekcie krwawych starć o przejęcie udziałów, kolejni konkurenci Bosowa przepadali bez wieści lub ich ciała zamieniano w sita seriami automatów AK-47. Porachunki były tak drastyczne, że zostały nazwane przez rosyjską przestępczość „wojnami aluminiowymi”.

Niemniej jednak w 2000 . Bosow został szanowanym biznesmenem i właścicielem grupy kapitałowo-przemysłowej Alltech. W jej strukturę, oprócz krasnojarskiego kombinatu wszedł syberyjski koncern węglowy „Sibantracyt” i projekt LPG „Peczora” na bazie dwóch pól gazowych w Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Sam Bosow awansował na listę najbogatszych ludzi świata z majątkiem wartym 1,1 mld dolarów.

Wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej Rosji, Bosow stał się obiektem skoncentrowanego ataku konkurencji wspartej przez kremlowskie służby specjalne. W toku długotrwałych postępowań sądowych pozbawiono go właścicielskiej kontroli nad najbardziej dochodowymi aktywami. Na tej podstawie został odsunięty od zarządzania grupą Alltech.

Najazd konkurencji wsparł pełnomocnik Kremla ds. Arktyki i Dalekiego Wschodu. Wicepremier Jurij Trutniew zarządził przeprowadzenie kontroli majątku Bosowa. Jej podstawą było śledztwo FSB wszczęte wobec arktycznego nabytku miliardera koncernu „Wschodni Węgiel”.

Ponadto RBK informuje o problemach miliardera z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Bosow zainwestował 160 mln dolarów w Genius Fund Group, legalnego producenta marihuany z Florydy.

Jak podejrzewa FBI, oligarcha traktował firmę, jak wydmuszkę, przez którą legalizował pieniądze nielegalnie wyprowadzone z grupy Alltech.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i