Kosmos szansą dla polskiego biznesu?

Biały Dom przygotowuje projekt międzynarodowej umowy o eksploatacji bogactw naturalnych Księżyca. Tym samym USA planują włączyć w eksplorację państwa sojusznicze. Czy wśród sygnatariuszy znajdzie się Polska?

Według informacji Agencji Reutera, Biały Dom opracowuje projekt międzynarodowego porozumienia księżycowego. Jego przedmiotem jest eksploatacja zasobów naturalnych oraz wspólna obecność na ziemskim satelicie.

Źródła Agencji znające treść dokumentu przekazały nazwę przyszłego porozumienia: Artemis Accords. Pochodzi od programu kosmicznego Artemis, którego celem jest zatknięcie amerykańskiej flagi na Marsie.

Porozumienie przewiduje budowę „stref bezpieczeństwa wokół wspólnych baz księżycowych, które będą służyły sojuszniczej działalności gospodarczej oraz naukowej”. Celem stref jest zagwarantowanie prawa „nieingerencji ze strony państw trzecich lub konkurencyjnych firm” na obszarach zajętych przez sygnatariuszy przyszłego układu.

Projekt reguluje również zasady, według których koncerny eksploatujące Księżyc będą ubiegały się o prawa własności do wydobytych surowców naturalnych.
Czy Polska, jako sojusznik USA, zostanie uwzględniona przez Waszyngton w podziale księżycowych kolonii? Jest to bardzo prawdopodobne. Wprawdzie Biały Dom nie rozpoczął jeszcze międzynarodowych konsultacji, ale jak informuje Reuters, za kilka tygodni projekt umowy zostanie rozesłany władzom państw sojuszniczych. Wśród potencjalnych kandydatów Agencja wymienia Japonię, Kanadę i „państwa Unii Europejskiej”.

Wiadomo natomiast, czyjego podpisu zabraknie na kartach dokumentu. Chodzi o Moskwę. Sprzeciw wyraził Pentagon zaniepokojony rozbudową sił kosmicznych Kremla. Amerykańscy wojskowi są zaniepokojeni „prowokacyjnymi manewrami rosyjskich satelitów” w pobliżu aparatów NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Jak wyjaśniają anonimowe źródła z administracji federalnej, celem porozumienia nie jest aneksja Księżyca przez USA wraz z sojusznikami. – Chodzi o to, żeby każde państwo lub firma zatrzymały działania przed wyznaczonymi strefami bezpieczeństwa. Decyzja o ich budowie wymusi wcześniejsze nawiązanie kontaktu z uczestnikami księżycowego porozumienia, przeprowadzenie konsultacji i wypracowanie norm wspólnego bezpieczeństwa – zdradził Reuterowi anonimowy urzędnik Białego Domu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i