Niemcy idą śladem Polski

Podobnie jak w Polsce, także nasi zachodni sąsiedzi przystąpili do drugiego etapu rozmrażania gospodarki. Od dziś w Niemczech można pójść do fryzjera, a potem odwiedzić ZOO lub muzeum.

Dziś rozpoczął się drugi etap rozmrażania niemieckiej gospodarki, informuje Deutsche Welle. Większość krajów związkowych zezwoliła na wznowienie działalności salonów fryzjerskich.

Setki tysięcy uczniów wróciły do szkół, podwoje otworzyły świątynie wszystkich wyznań. W wielu miastach ponownie działają muzea, wystawy, parki zoologiczne i botaniczne.

Ponieważ Niemcy są krajem federalnym, kluczowe decyzje podejmują władze krajowe na podstawie lokalnej sytuacji epidemiologiczną. Na przykład land Saksonia-Anhalt dopuścił zebrania publiczne do pięciu osób, z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Taka decyzja umożliwia wznowienie ograniczonej działalności przez kluby fitness, siłownie i przewodników turystycznych.

Z kolei Turyngia i Nadrenia-Palatynat uruchomiły cały handel bez względu na powierzchnię sklepów. Podobnie, jak w Polsce, oznacza to odmrożenie działalności galerii handlowych.

Głównym newsem jest wznowienie stacjonarnej edukacji. Do szkół ruszyli uczniowie placówek średniego wykształcenia, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe lekcje, wznowili uczniowie ostatnich, czwartych klas. Jak przypomina Deutsche Welle mimo powrotu do szkół dzieci i młodzież uczą się zgodnie ze zmodyfikowanym, a więc ograniczonym grafikiem zajęć.

To nie koniec dobrych informacji. 30 kwietnia podczas konferencji rządu federalnego i władz krajów związkowych ustalono wstępną datę uruchomienia żłobków, przedszkoli i innych placówek dziennej opieki. Ostateczna decyzja zapadnie 6 maja i będzie dotyczyła również sfery sportu oraz rekreacji.

Za kilka dni poznamy więc termin wznowienia działalności przez profesjonalne kluby sportowe. Od decyzji zależy, kiedy rozpocznie się nowy sezon piłkarskiej Bundesligi.

Z oficjalnych komunikatów władz w Berlinie wynika, że trzeci etap wychodzenia z lockdownu obejmie wznowienie działalności restauracji, hoteli, klubów i kawiarni.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i