Izrael ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Gospodarka Izraela, począwszy od dostaw zbóż, przez sektor budowlany, po przemysł zaawansowanych technologii ucierpi, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę – ocenia dziennik „The Jerusalem Post”.

– W przypadku dalszej eskalacji napięcia Izrael znajdzie się w krzyżowym ogniu. Taką ocenę przedstawił izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid po rozmowie z ukraińską wiceszefową resortu SZ Eminą Dżaparową. Jerozolima obawia się, że jeśli Rosja dokona inwazji, blokadzie ulegnie ukraiński eksport do Izraela.

Według gazety, Ukraina dostarcza Izraelowi połowę pszenicy. Ponadto Izrael importuje z Ukrainy ogromne ilości metali niezbędnych w przemyśle budowlanym oraz inwestycjach infrastrukturalnych. Ukraińskie firmy są podwykonawcami izraelskiego sektora zaawansowanych technologii. Przerwanie kooperacji byłoby ciosem dla biznesu, który jest motorem napędowym całej gospodarki Izraela.

„The Jerusalem Post” podkreśla, że problemy nie ograniczają się jedynie do gospodarki. Równie ważny w przypadku wybuchu wojny jest los ukraińskiej diaspory szacowanej na 150 tys. osób. Premier Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Yair Lapid zwrócili się już do Żydów posiadających izraelskie obywatelstwo o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy.

Wysokiej rangi przedstawiciel władz oświadczył, że Jerozolima przyjmie wszystkich ukraińskich Żydów bez względu kwestie prawne: – Izrael powstał jako bezpieczne schronienie dla społeczności żydowskiej z całego świata – podkreślił w rozmowie z gazetą.

– Jeśli dojdzie do wojny, podejmiemy zupełnie inne działania ponieważ wiemy, jak wiele osób będzie zainteresowanych ewakuacją – dodał urzędnik.

Natomiast MSZ Ukrainy wskazując, na obecność silnej społeczności żydowskiej, poprosił Izrael o zademonstrowanie sprzeciwu wobec rosyjskiej eskalacji, udział Jerozolimy w sankcjach gospodarczych oraz pomoc wojskową.

Według „The Jerusalem Post”, Izrael będzie się jednak starał o delikatną równowagę, zachowując dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i z Ukrainą.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Następny artykuł