Miliardowe zyski przemysłu farmaceutycznego

Z jednej strony miliardowe obroty, a z drugiej miliardy ludzi pozbawionych dostępu do szczepionek. Dzięki pandemii firmy farmaceutyczne wciąż się bogacą – ocenia Deutsche Welle.

Według niemieckiej rozgłośni, sprzedażowe dochody firm BioNTech i Pfizer gwałtownie wzrosły. Obroty niemieckiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego skoczyły z niespełna 0,5 miliarda euro w 2020 r. do ponad 17 miliardów euro w 2021 r. Z 11 euro w październiku 2019 r. do 153 euro wzrosła także cena jednej akcji BioNTech.

Natomiast amerykański koncern Pfizer w 2021 r. zwiększył sprzedaż o 95 proc. rok do roku. Obroty wyniosły 81 mld dol. z czego ok. 36 mld dolarów przypada na samą szczepionkę przeciwko covid19.

Oprócz BioNTech i Pfizer na pandemii szczególnie skorzystała szwajcarska grupa Roche, produkująca testy PCR oraz szybkie próby koronawirusowe. Obroty drugiej co do wielkości firmy farmaceutycznej na świecie wzrosły w 2021 r. o 9 proc. do około 59 miliardów euro. 28 proc. obrotów przypadło na dział diagnostyki, do którego należą testy.

Z drugiej strony, jak wskazuje Deutsche Welle, przemysł farmaceutyczny rozwija się nieprzerwanie od 20 lat. Według portalu statystycznego „Statista”, w latach 2001-2020 globalna sprzedaż leków wzrosła z 390 miliardów dolarów do 1,27 biliona dol. Firma doradcza Ernst & Young uważa, że obecny wzrost sprzedaży poszczególnych firm farmaceutycznych spowodowany pandemią jest zjawiskiem przejściowym. 

– W 2021 r. obroty pięciu najważniejszych producentów szczepionek wzrosły o 57 mld dol. Prognoza na 2026 r. mówi o 15 mld dol. –  wyjaśnił w rozmowie z DW analityk Alexander Nuyken.

Dla porównania, produkcja 5 najważniejszych leków na raka wygenerowała w 2021 r. sprzedaż o wartości 40 mld dolarów. Na rok 2026 Ernst & Young prognozuje 68 mld dol.

W ocenie DW wysokie zyski przemysłu farmaceutycznego generują ogromne zamówienia państwowe wywołane pandemią. Aaron Siri z nowojorskiej kancelarii prawnej Siri & Glimstad określa taki model biznesowy mianem „szalonego”.

– Rząd USA daje Pfizerowi i Modernie miliardy, przyznając im prawną i fiskalną nietykalność, w przypadku gdy szczepionki zawodzą lub wywołują poważne skutki uboczne, jednocześnie reklamując ich produkty za darmo – podsumowuje prawnik.

Opinię potwierdza DW, która wskazuje, że do 16 grudnia 2021 r. tylko władze niemieckie zamówiły 554 miliony dawek szczepionek o wartości 4 mln euro. Natomiast według danych Federalnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na testy wydano 7,58 mld euro. Ponadto Niemcy zainwestowały około 1,5 mld dol. w badania nad szczepionką, z których skorzystały głównie prywatne firmy farmaceutyczne. 

Natomiast ogólnoświatowa analiza Centrum Zdrowia Globalnego w Genewie wskazuje, że środki publiczne przeznaczone na zakup szczepionek, diagnostykę i badania zamykają się kwotą 170 mld euro. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem gospodarczym 2021 r. jest to kwota, którą rząd niemiecki wsparł przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracowników z powodu pandemii.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i