Polska fundamentem niemieckiej gospodarki

Według Komitetu Wschodniego Niemieckiej Gospodarki w 2021 r. obroty handlowe z Europą Środkową i Wschodnią wzrosły o 20 procent. Liderem jest Polska – informuje agencja DPA.

Dzięki silnemu wzrostowi niemiecki handel z Europą Środkową i Wschodnią osiągnął najwyższy poziom w historii. Po raz pierwszy łączne obroty przekroczyły pół biliona euro.

– Niemieckie przedsiębiorstwa i ich partnerzy w regionie wykonują fantastyczną pracę w obliczu utrzymujących się restrykcji pandemicznych – skomentował przewodniczący Komitetu Wschodniego (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) Oliver Hermes.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2021 r. niemieckie przedsiębiorstwa wyeksportowały do 29 krajów Europy Środkowej i Wschodniej towary o łącznej wartości 254 mld euro, co oznacza wzrost o 18,3 proc. rok do roku. W tym samym czasie Niemcy importowały towary o wartości 248 mld euro (plus 19,1 proc.)

Tym samym, w ubiegłym roku obroty niemieckiego handlu z regionem osiągnęły po raz pierwszy łączną wartość 502 mld euro. Było to o 80 mld euro więcej niż w 2020 r. i o 40 mld euro więcej niż w 2019 r.

DPA zwraca uwagę, że relacje handlowe z Europą Środkową i Wschodnią rozwijają się dynamiczniej niż cały niemiecki handel zagraniczny. Zwiększyły swój udział w bilansie gospodarczym z 19 do 19,5 proc.

Niemieckie przedsiębiorstwa zainwestowały w 29 krajach ponad 145 mld euro i stworzyły tam ok. 2 milionów miejsc pracy. Inwestycje te z kolei zapewniają setki tysięcy miejsc pracy w Niemczech.

– Zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w regionie jest Polska – podkreśla agencja. Dwustronna wymiana towarowa wzrosła w 2021 r. o 23 mld euro i wynosi obecnie 145,6 mld euro (plus 19 procent). 

– Polska wypełnia lukę w niemieckiej gospodarce powstałą po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Jest piątym, najważniejszym rynkiem zagranicznym po Chinach, Holandii, USA i Francji, a tym samym od dawna stanowi fundament niemieckiego handlu zagranicznego – ocenił Oliver Hermes.

Na drugim miejscu plasują się Czechy. Obroty handlowe w 2021 r. wyniosły 97 mld euro (plus 16,7 proc.). Na trzecie miejsce w handlu wschodnim powróciła Rosja, która przesunęła się w górę, nieznacznie wyprzedzając Węgry.

Dla porównania, w południowo-wschodniej Europie prym wiodą: Rumunia, Słowenia i Bułgaria. Wyróżnia się Serbia, której bilans handlowy z Niemcami wzrósł o 41 proc. W Azji Centralnej ważnym partnerem gospodarczym Niemiec jest Kazachstan. Import z tego kraju w 2021 r. odnotował wzrost o 52 proc.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i

Poprzedni artykuł
Pani od rozwodów
Następny artykuł