Francuski Total Energies inwestuje w amerykańskie OZE

Total Energies poinformował, że przejmuje amerykańską firmę Sun Power zajmującą się wytwarzaniem energii słonecznej. Kwota transakcji to 250 milionów dolarów. Francuski gigant naftowy uzasadnia transakcję rozszerzeniem własnościowego portfela na amerykańskim rynku fotowoltaicznym – informuje Associated Press.

Według agencji, europejskie koncerny naftowe coraz częściej przenoszą inwestycje do segmentu odnawialnych źródeł energii, ładowania pojazdów elektrycznych i inne obszary poza ich podstawową działalnością związaną z paliwami kopalnymi. Total należy do największych europejskich firm, które chcą w 2050 r. doprowadzić do zerowej emisji netto.

AP przypomina, że Total Energies jest już większościowym udziałowcem Sun Power, który koncentruje się  wykorzystaniu energii słonecznej w budownictwie mieszkaniowym. Transakcja przewiduje natychmiastową płatność gotówkową w wysokości 190 mln dol. oraz kolejne 60 milionów, w przypadku gdy Sun Power potwierdzi przedłużenie federalnej ulgi podatkowej na inwestycje w energię słoneczną.

Francuski gigant twierdzi, że przejęcie umożliwi rozszerzenie działalności w Stanach Zjednoczonych i przyniesie ponad 100 megawatów dodatkowej mocy rocznie. Firma ma nadzieję, że do 2025 r. będzie mieć w USA portfel fotowoltaiczny o mocy 4 gigawatów.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i