Ciężarówki ruszają na Waszyngton

Kanadyjscy kierowcy ciężarówek protestując przeciwko restrykcjom epidemicznym sparaliżowali Ottawę i zaburzyli gospodarkę Kanady. Obecnie amerykańscy kierowcy rozpoczynają identyczny protest. 4 marca gigantyczny konwój ruszy na Waszyngton, informuje Politico.

W Kalifornii rozpoczyna się ogólnokrajowy zlot przewoźników, którego finałem będzie marsz na Waszyngton. Kierowcy ciężarówek zorganizowali się pod hasłem obrony wolności zagrożonej ograniczeniami epidemicznymi.

Według Politico, dzięki sieci internetowej mobilizacja dokonała się błyskawicznie. Ogromny wpływ na działania kierowców ma poparcie udzielone przez byłego prezydenta Donalda Trumpa i republikańską polityk Majorie Taylor. Natomiast liberalne media oskarżają kierowców o prawicowy ekstremizm, wskazując na identyczne protesty w UE, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Australii. 

Politico zwraca uwagę, że ramach protestu kluczową rolę odgrywa wymiana informacji za pośrednictwem ogólnie dostępnych, szyfrowanych komunikatorów. Dzięki nim dziesiątki tysięcy sympatyków dzielą się wskazówkami na temat logistyki, pozyskiwania funduszy i innego wsparcia technicznego mającego na celu zablokowanie amerykańskich miast ciężarówkami.

– Naszym braciom i siostrom z autostrad udało się otworzyć Kanadyjczykom oczy na niekonstytucyjne nakazy. Teraz nadszedł czas, aby obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki zjednoczyli się i zażądali przywrócenia konstytucyjnych praw – napisali organizatorzy marszu na Waszyngton.

Jeden z liderów ruchu Brian Brase napisał w Facebooku: – Zjednoczeni dumnie stoimy, podzieleni upadamy! – zapowiadając uczestnikom zwrot kosztów paliwa.

Politico wskazuje, że choć protestujący głoszą hasło apolityczności, wiele osób zaangażowanych w konwój truckerów należy do sympatyków partii republikańskiej. Nazwali swój ruch „Konwojem Ludowym” i twierdzą, że współpracują z dwiema grupami — Freedom Fighter Nation i Restore Liberty.

Portal podkreśla wzrost obaw przed powtórką wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Ciaran O’Connor z Instytutu Dialogu Strategicznego, który śledzi globalne protesty powiedział Politico: – Wszystko będzie zależało od reakcji władz po dotarciu konwoju do stołecznego Dystryktu Columbia.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i