Biały Dom grozi Kremlowi blokadą technologiczną

Zastępca sekretarza skarbu USA Adewale Adeyemo publicznie zagroził sankcjami, które odetną Rosję od kluczowych technologii, poinformowała telewizja CBS.

– Przygotowaliśmy pakiet sankcji ekonomicznych, które uderzą w rosyjski system finansowy, a także odetną gospodarkę od kluczowych technologii – powiedział Adeyemo.

Urzędnik Białego Domu ujawnił, że restrykcje są znacznie poważniejsze od nałożonych na Rosję w 2014 r. Zdaniem amerykańskiej administracji, nawet zbliżenie z Chinami nie pomoże Moskwie zrekompensować skutków tych ograniczeń.

– Powiem tak. Chiny nie mogą dać Rosji tego, czego same nie mają. Istnieją kluczowe technologie, w których Rosja jest całkowicie uzależniona od Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników. Chodzi o technologie, do których Chiny nie mają dostępu – oświadczył przedstawiciel departamentu skarbu. 

– Rosyjskie elity, które odetniemy od globalnego systemu finansowego, nie zainwestują swoich pieniędzy w Chinach, ponieważ lokują środki w Europie i w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób ograniczymy zdolność rosyjskich oligarchów i ich krewnych do robienia interesów tak, jak robili to w przeszłości – dodał Adeyemo.

Adeyemo wyraził przekonanie, że działania, które Stany Zjednoczone i Europa są gotowe podjąć, znacząco wpłyną nie tylko na rosyjską gospodarkę, ale również bezpośrednio uderzą w prezydenta Władimira Putina.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i