Ukraina przetestuje odporność na blokadę energetyczną Rosji

Ukraina eksperymentalnie odłączy się od rosyjskich i białoruskich sieci energetycznych, żeby przetestować zdolność do pracy w izolacji. Odcięcie nastąpi pod koniec lutego, a kolejne odłączenie zaplanowano latem 2022 r. Eksperyment powinien odpowiedzieć na pytanie, czy ukraińskie sieci są zdolne do włączenia w europejski system energetyczny i mogą zakończyć pobór energii z sieci WNP.

Jak przekazuje niemiecka gazeta „Welt am Sonntag”, Ukraina przeprowadzi operację w dniach 24-26 lutego. Po upływie 72 godzin ponownie połączy się z rosyjsko-białoruskim systemem energetycznym. Informację potwierdzili rosyjski operator, deklarując pełną współpracę Moskwy z Kijowem.

Przedstawiciel Ukrenergo powiedział gazecie, że jeśli ponowna integracja zakończy się niepowodzeniem, Ukraina ma wystarczający margines bezpiecznej pracy w długotrwałej izolacji.

Eksperyment powinien wskazać, czy sieci ukraińskie są gotowe do włączenia w system UE. Kijów planuje zakończenie współpracy energetycznej z Moskwą i Mińskiem w 2023 r. Jeśli testy wypadną pozytywnie, odłączenie może nastąpić wcześniej.

„Welt am Sonntag” podkreśla, że Ukraina zainwestowała ponad 600 mln euro w modernizację sieci energetycznych. Według ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, wyjście ze zintegrowanej sieci Rosji i Białorusi jest jedyną metodą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Ukrainy, ale całej Europy.

Plan dołączenia do europejskiego systemu energetycznego zyskał wsparcie USA. Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein wyraził akceptację dla działań Kijowa.

Niemiecka gazeta wyjaśnia, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do europejskiego systemu energetycznego w 2006 r. Po napaści Rosji w 2014 r. Kijów wielokrotnie przerywał i wznawiał import elektryczności z kraju-agresora.

W 2017 r. prezes Ukrenergo Wsiewołod Kowalczuk poinformował, że Ukraina podpisała umowę o przystąpieniu do europejskiego systemu energetycznego.

– Po dwóch latach prac przygotowawczych, udało nam się uzyskać prawo przyłączenia się do europejskiej sieci energetycznej – powiedział wówczas Kowalczuk, prezentując umowę ze Stowarzyszeniem Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej ENTSO-E.

Wiosną ubiegłego roku państwowa komisja Narodowa Komisja Ukrainy, która odpowiada za państwowe regulacje w dziedzinie energetyki i usług użyteczności publiczne, czasowo zakazała dostaw energii elektrycznej z Białorusi i Rosji. Powodem było rosyjskie embargo węglowego dla ukraińskich elektrowni.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i