Raiffeisen Bank wycenił ryzyko sankcji wobec Rosji

W przypadku wprowadzenia sankcji, austriacki Raiffeisen Bank International może stracić 687 mln euro. Szacunek obejmuje wartość aktywów, które w RBI posiadają „rosyjscy klienci podwyższonego ryzyka”, informuje portal RBK na podstawie aneksu do raportu z działalności banku w 2021 r.

Ogólna kwota ryzyka RBI w Rosji wynosi 22,9 mld euro, czyli ok. 2 biliony rubli. Aktywa indywidualnych klientów mogących stać się celami sankcji stanowią 3 proc. kwoty. Kolejne 6 proc. to środki rosyjskich banków prywatnych. Główną część portfela stanowią: środki korporacyjne (52 proc.), małych i średnich firm (24 proc.) oraz depozyty rosyjskiego banku centralnego (8 proc.)

Według analityków banku: – Kluczowe ryzyko krótkoterminowe stanowi uruchomienie najostrzejszego pakietu sankcji. Wówczas efekty restrykcji będą najbardziej odczuwalne w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Mogą zbliżyć region do stagflacji z implikacjami dla narodowych rynków finansowych.

Jednocześnie grupa RBI uspokaja, że ryzyko własne banku mieści się w granicach, które zapewniają odporność na wstrząsy we wszystkich możliwych scenariuszach. Ukraińskie i rosyjskie spółki zależne nie otrzymują finansowania z Austrii.

Tym niemniej oba rynki wykazują niezmiennie wysoką rentowność (20 proc. od 2014 r.), w związku z tym kredyty są udzielane tylko klientom z odpowiednimi zabezpieczeniami w walutach obcych.

– Obecnie możemy śledzić jedynie wypowiedzi strony amerykańskiej i przedstawicieli UE, z drugiej strony monitorując sytuację Rosji i Ukrainy – oświadczył portalowi dyrektor RBI Johann Strobl. Wyjaśnił, że grupa Raiffeisen Bank International utworzyła dla Rosji rezerwy w wysokości 21 mln euro, natomiast dla Ukrainy – 25 mln euro.

– Nasze banki w Rosji i na Ukrainie są w dobrej kondycji. Biznes funkcjonuje normalnie pomimo napięć geopolitycznych – ocenił Strobl. Wykluczył opuszczenie rosyjskiego rynku, gdzie aktywa RBI udzielił 11,6 mld euro pożyczek.

RBK przypomina, że zgodnie z indeksem Interfax-100, Raiffeisenbank zajmuje w Rosji dziesiąte miejsce pod względem aktywów wśród banków z kapitałem zagranicznym.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i