Berlin chce od Holandii więcej gazu za cenę katastrofy ekologicznej!

Niemcy zażądały od sąsiada więcej gazu w ramach zobowiązań kontraktowych.  Holandia będzie musiała zwiększyć wydobycie z pola Groningen, pomimo ryzyka, że nadmierna eksploatacja spowoduje trzęsienie ziemi na północy kraju. Szokującą informację ujawnia portal Politico.

– Żądanie Berlina wywołuje polityczny ból głowy holenderskiego rządu, który zobowiązał się w tym roku do zakończenia wydobycia na największym w Europie polu gazowym. Powodem jest zagrożenie sejsmiczne. Tymczasem zobowiązania kontraktowe wymuszają na Holandii dostawę 1,1 mld metrów sześciennych surowca – informuje portal.

– Ministerstwo naprawdę ma związane ręce. To nie zależy od nas – oświadczył Politico rzecznik holenderskiego ministerstwa gospodarki Jules van de Ven. – Nie możemy po prostu zamknąć rurociągów – dodał.

Podobnego zdania jest prywatno-państwowy operator pola Groningen. Według spółki Gasterra, warunki niemieckiego kontraktu nie pozostawiają Holandii pola manewru.

– Formalnie rząd nie jest stroną zobowiązaną umową z Niemcami, ale Gasterra musi zrealizować kontrakt – powiedział rzecznik firmy Jan Hendrik Annema.

Zdaniem ekspert ds. energii w Haskim Instytucie Studiów Strategicznych Luci van Geuns, oprócz Holandii nie ma innych dostawców, do których Niemcy mogą się obecnie zwrócić o pomoc.

– Holandia jest jedynym krajem, który może zapewnić dodatkowe dostawy gazu i niestety jest do tego zobowiązana umowami – podkreśliła van Geuns.

Tymczasem 10 stycznia władze Holandii rozpoczęły wypłaty w ramach programu odszkodowawczego dla mieszkańców regionu, którzy ucierpieli na skutek wstrząsów sejsmicznych wywołanych eksploatacją gazu. Rada prowincji Groningen chce, aby rząd całkowicie zaprzestał wydobycia.

– Obaj uznajemy, że to delikatna kwestia. Musimy się bardzo uważnie przyjrzeć niemieckim życzeniom, określając, na ile są zgodne z decyzją, o jak najszybszym zakończeniu produkcji gazu – skomentował sytuację holenderski premier Mark Rutte podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i