UE wnosi do WTO skargę przeciwko Chinom

Unia Europejska podjęła działania przeciwko Chinom w Światowej Organizacji Handlu. Powodem są praktyki dyskryminacyjne Pekinu wymierzone w Litwę. Bruksela twierdzi, że pod pretekstem dwustronnego sporu, Chiny uderzają w eksport całej UE.

Associated Press, która informuje o europejskiej skardze do WTO, przypomina, że kryzys ma podłoże polityczne. Litwa zgodziła się, aby tajwańskie biuro interesów w Wilnie nosiło nazwę „Tajwan” zamiast chińskiego Taipei. Jest to termin używany przez inne kraje, aby nie drażnić ChRL, która uważa wyspę za część swojego terytorium bez prawa do uznania dyplomatycznego.

W odwecie Pekin wydalił ambasadora Litwy i wycofał własnego. W zeszłym miesiącu Litwa zamknęła swoją ambasadę w stolicy Chin. Obecnie Wilno oskarża Pekin o celowe przetrzymywanie eksportowanych towarów przez służbę celną. Wobec takiej sytuacji, UE zwraca się teraz ze skargą do WTO

– Decyzja o rozstrzygnięciu na forum WTO nie jest łatwym krokiem. Jednak po wielokrotnych nieudanych próbach rozwiązania problemu, nie widzimy innego wyjścia, niż zwrócenie się do Organizacji o rozstrzygnięcie sporu z Chinami – powiedział AP wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Jak dodał urzędnik: – UE jest zdeterminowana, aby wspólnie i szybko przeciwdziałać naruszeniom zasad WTO, zagrażającym integralności europejskiego rynku. Równolegle kontynuujemy wysiłki dyplomatyczne, aby złagodzić napięcie.

Zdaniem AP, KE występująca w imieniu 27 państw członkowskich zgromadziła dowody chińskich działań dyskryminacyjnych. Obejmują, m.in. odmowy odpraw celnych litewskich towarów, odrzucanie wniosków importowych z Litwy oraz wywieranie nacisku na europejskie firmy spoza UE, aby usunęły Litwę ze swoich łańcuchów dostaw eksportowych do Chin.

Jak wyjaśnia agencja, pierwszym etapem działań UE w ramach zasady rozstrzygania sporów WTO jest „wniosek o konsultacje”. KE formalnie zwróci się do Chin z pytaniem, jakie środki zamierzają podjąć w celu polubownego rozwiązania sporu. Jeżeli w ciągu 60 dni UE nie uzyska odpowiedzi, zwrócić się do WTO o wydanie wiążącego orzeczenia w sprawie.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i