Kreml wbija gazowy klin między USA i UE

Stany Zjednoczone planują zastąpić rosyjski gaz płynący do Europy systemem rurociągów Gazpromu, koncentratem LNG z Kataru – alarmuje rządowa „Rosyjska Gazeta”.

– Realizacja amerykańskiego planu spowoduje kolejny wzrost cen surowca na rynku europejskim i azjatyckim – ostrzega dziennik.

Ponadto Katarczycy i Europejczycy mają być świadomi, że taka decyzja jest ekonomicznie korzystna wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych. Nie ulega także wątpliwości, że amerykańska strategia jest elementem przygotowania do uruchomienia szerszego pakietu zachodnich sankcji wymierzonych w Rosję, blokując Moskwie dochody z eksportu surowców energetycznych. W tym kontekście, „RG” zauważa, że administracja Joe Bidena już od pewnego czasu rozmawia z Katarem o możliwych dostawach gazu do Europy.

– Niektóre kraje europejskie wyraziły z tego powodu obawy. Ukaranie Rosji surowymi sankcjami za kryzys na Ukrainie, może odbić się na ich gospodarkach i skłonić Moskwę do wstrzymania dostaw gazu w środku zimy – twierdzi gazeta.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i