Departament Skarbu uderza w rosyjski przemysł motoryzacyjny

Departament Skarbu USA ograniczył do 90 dni ważność licencji Grupy GAZ na rynku amerykańskim. Decyzja ma charakter sankcji i została podjęta z powodu sytuacji wokół Ukrainy – informuje agencja Reutera. 

Agencja wyjaśnia, że chodzi o tzw. licencje generalne. Jedna z nich dotyczy terminów zbywania aktywów Grupy GAZ, a druga pozwala na dogodne warunki, na jakich można dokonywać płatności w obrotach z rosyjskim podmiotem.

Obecnie Departament Skarbu USA ograniczył termin obowiązywania obu licencji do 90 dni. Tym samym zezwolenia są ważne do 27 kwietnia 2022 r. mimo że wcześniej władze amerykańskie zgadzały się na ich roczne obowiązywanie.

– Zezwolenia zostały przedłużone na krótszy okres, biorąc pod uwagę eskalację napięcia przez Rosję. Ponowne wydłużenie czasu obowiązywania będzie zależało od postępowania Moskwy na arenie międzynarodowej- wyjaśniło Reuterowi źródło w Departamencie Skarbu.

Reuter informuje, że Grupa GAZ to rosyjska firma motoryzacyjna z siedzibą w Niżnym Nowogrodzie. Zrzesza 13 producentów z 8 regionów Rosji, a także organizacje handlowe i serwisowe. Grupa GAZ produkuje lekkie i średnie pojazdy użytkowe, ciężarówki, autobusy, jednostki napędowe i komponenty samochodowe.

Głównym podmiotem prawnym Grupy GAZ jest PJSC GAZ, wokół której są skonsolidowane wszystkie spółki holdingu.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i