To już pewne: inflacja w Niemczech najwyższa od 30 lat

W grudniu ceny wzrosły o 5,3 proc. rok do roku. To najwyższy poziom inflacji od 1992 r. Ekonomiści wskazują na możliwość spadku do poziomu 3,5 proc. w 2022 r. informuje Deutsche Welle.

Stan faktyczny jest taki, że pod koniec ubiegłego roku inflacja w Niemczech poszybowała w górę. Ceny towarów i usług wzrosły w grudniu średnio o 5,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r. Wstępne szacunki potwierdza Federalny Urząd Statystyczny, przypominając, że listopadowy pułap inflacji osiągnął 5,2 proc.

Zdaniem większości ekspertów, ​​szczyt inflacji został już osiągnięty. Według monachijskiego Instytutu Badań Gospodarczych IFO, w najbliższych miesiącach wzrost cen nie przekroczy progu 4 proc. aby pod koniec 2022 r. zbliżyć się stopniowo do wartości 2 proc.

Generalnie IFO oczekuje, że w roku bieżącym inflacja wyniesie około 3,5 proc. czyli o 0,4 punktu procentowego więcej niż przed rokiem. Ostatni raz wyższą wartość – 4,5 proc. – zanotowano na przełomie 1992/1993 r.

Natomiast czysto statystycznego zmniejszenia inflacji można się spodziewać już w styczniu. Zmiana będzie wynikała z faktu, że obecne ceny przestaną być porównywane z poziomem drugiej połowy 2020 r.

Wówczas w związku z kryzysem pandemii covid19  w Niemczech przejściowo obniżono podatek VAT – z 19 do 16 proc. Deutsche Welle przypomina, że w kryzysowym 2020 r. roczna inflacja wyniosła 0,5 proc.

Ekonomiści nadal podtrzymują opinię, że główną przyczyną wysokiej inflacji jest gwałtowny wzrost cen energii w okresie ożywienia światowej gospodarki. Wzrosły o 10,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy w 2020 r. zmniejszyły się o 4,8 proc.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i